Nowy patent Apple opisuje rozwiązanie, które może znaleźć zastosowanie w przyszłych autonomicznych samochodach. Co ciekawe, dotyczy on komunikatów wyświetlanych na ekranach iPhone’ów i iPadów.
Do pełnej autonomii jeszcze daleka droga
Trudno obecnie stwierdzić, kiedy na drogach pojawią się samochody, w których kierowca stanie się zbędny, czyli auta oferujące najwyższy, piąty poziom autonomiczności. Najpewniej zanim otrzymamy pojazdy prowadzone wyłącznie przez komputer w każdym scenariuszu, będziemy mieli do czynienia z trzecim i czwartym poziomem autonomiczności.
W przypadku trzeciego poziomu komputer może zastąpić kierowcę w określonych warunkach – np. na autostradzie czy drodze ekspresowej. Wciąż jednak obowiązkiem człowieka będzie gotowość do przejęcia kontroli, gdy otrzyma stosowny komunikat. Tutaj pojawia się jeden ważny problem – informacja dla kierowcy powinna być na tyle skuteczna, aby ten jak najszybciej powrócił do prowadzenia samochodu. Najpewniej producenci samochodów wykorzystają informację wizualną, a także głośny dźwięk.
Apple w nowym patencie przedstawia jeszcze jeden sposób na sprawne dotarcie do kierowcy, który będzie zajęty korzystaniem ze smartfona lub tabletu. Powiadomienie wyświetli się bowiem dodatkowo na ekranie urządzenia.
Alerty na wyświetlaczu iPhone’a i iPada
Graficzne i dźwiękowe powiadomienia mają służyć do informowania kierowcy o konieczności przejęcia sterowania. Apple może tutaj wykorzystać dużą grafikę, aby niemal od razu dotrzeć do użytkownika. Co więcej, żeby zmusić go do jak najszybszego odłożenia urządzenia, komunikat zostanie wyświetlony nawet podczas używania aplikacji uruchomionej w trybie pełnego ekranu. Ponadto, pozostałe elementy mogą zostać zablokowane aż do momentu, gdy kierowca poprawnie zareaguje na informację wysłaną przez samochód.
Powiadomienia mogą zostać wykorzystane również do dostarczania informacji o tym, co dzieje się wokół samochodu i jakie decyzje podejmuje komputer. Przykładowo, użytkownik może otrzymać komunikat o czerwonym lub zielonym świetle, zatrzymaniu się czy chociażby wskazania aktualnej prędkości albo konieczności uzupełnienia paliwa czy energii w akumulatorach.
Rozwiązania opisane w patencie niekoniecznie muszą dotyczyć elektrycznego samochodu Apple, który podobno powstaje w Cupertino w ramach przedsięwzięcia Project Titan. Możliwe, że funkcje ostrzegania będą wspierane przez większość aut z wyższym poziomem autonomiczności, podobnie jak dziś większość nowych samochodów obsługuje Apple CarPlay.
Polecamy również: