Aplikacja tygodnia to nowy cykl na łamach naszego portalu, który ma na celu przedstawienie wam ciekawych, użytecznych, przydatnych i dobrze zrobionych aplikacji. Co tydzień, w niedzielę, będą publikowane kolejne jego części. Aplikacje będę starał się wybierać tak, aby każdy znalazł coś dla siebie – zarówno mniej, jak i bardziej doświadczeni użytkownicy smartfonów, pracujących pod kontrolą iOS oraz Androida. Dzisiaj na warsztat wziąłem Stocard, czyli użyteczny program pozwalający na zapisywanie wszystkich kart lojalnościowych w naszym smartfonie. Pozwala nieco „odchudzić” portfel, zachować w nim porządek. Poza tym jest przyjemny dla oka, dobrze zoptymalizowany i bardzo pomocny. Ciekawi? No to zapraszam.
Po uruchomieniu aplikacji ukazuje nam się strona domyślna (zakładka karty), na której umieszczone są nasze wszystkie zapisane uprzednio karty lojalnościowe. W prawym dolnym rogu widać „plus”, dzięki któremu dodamy nową kartę do naszej listy. W prawym górnym rogu znajdują się ustawienia, obok wybór opcji sortowania – można to zrobić poprzez: nazwę, częstotliwość użycia, bądź po ostatnio używanych. Niżej dostępne są dwie zakładki: karty oraz oferty. Pierwszą już znamy, a w drugiej, jak zapewne się domyślacie znajdziemy różne gazetki i promocje ze sklepów, restauracji, stacji benzynowych, do których posiadamy uprzednio zapisane w aplikacji karty lojalnościowe. Niestety, nie zawsze ta opcja dobrze działa, czego częstym efektem jest niepełna lista gazetek i promocji.
Proces dodawania nowej karty jest szybki i intuicyjny. Wystarczy dotknąć „plus”, a aplikacja przeniesie nas do następnego okna. Tutaj możemy bez problemu wyszukać interesujący nas sklep, restaurację, stację benzynową czy inną firmę/usługę. W prawym, górnym rogu dostępny jest wybór kraju. Teraz nie pozostaje nam nic innego, aby stosowną pozycję wybrać z dostępnej listy ręcznie lub przy pomocy wbudowanej wyszukiwarki wyszukać nazwę. Jeżeli interesującej nas firmy nie ma na spisie, należy dotknąć pole „inna karta”.
Następnie Stocard otworzy kolejne okno, w którym to będzie nam dane wprowadzić numer karty. Można to zrobić na dwa sposoby. Zeskanować kod bezpośrednio z karty lojalnościowej za pomocą aparatu smartfona lub poprzez wprowadzenie jej numeru ręcznie, gdy nie ma stosownego kodu kreskowego na naszej karcie lojalnościowej – po ręcznym wprowadzeniu aplikacja sama taki kod wygeneruje, który będzie można skanować w sklepie. Po wybraniu dogodnej dla nas metody będziemy musieli wprowadzić nazwę (bądź nie, jeśli nazwę wybraliśmy wcześniej z bazy usług, restauracji, stacji benzynowych, sklepów dostępnej w aplikacji). Spełniwszy wcześniejsze warunki aplikacja przeniesie nas do ekranu głównego, a nowo dodana karta lojalnościowa pojawi się na liście.
Sposób użycia jest banalnie prosty. Trzeba wybrać interesującą nas, w danym momencie, kartę. Następnie pokaże nam się numer i kod kreskowy (domyślna zakładka „karta”). Nie pozostaje nam nic innego, jak pokazać go sprzedawcy/osobie nas obsługującej. Warto wspomnieć, że w tym momencie jasność ekranu zostanie automatycznie podbita do maksymalnej wartości. Nie znalazłem opcji wyłączenia tego. Dotykając trzech kropek w prawym, górnym rogu będziemy mogli obrócić kod kreskowy do pozycji poziomej, udostępnić kartę (nie działa w przypadku kart dodanych poprzez pole „inna karta” we wcześniejszym kroku), edytować numer lub usunąć ją. Druga zakładka, „notatki”, służy nam do dodania opcjonalnego zdjęć przodu i tyłu karty, przypisania jakiejś notatki (przykładowo lista zakupów), natomiast w prawym, górnym rogu znajduje się ikona, po której dotknięciu zostaniemy przeniesieni do tożsamej strony internetowej (nie działa w przypadku kart dodanych poprzez pole „inna karta” we wcześniejszym kroku).
W tym momencie wróćmy jeszcze do głównych ustawień. Ponownie znajduje się tu wybór kraju, kopia zapasowa – bardzo dobrze zintegrowana z naszym kontem Google, informacje. Ponadto mamy możliwość włączenia asystenta karty, który pozwala bliskim sklepom na swobodny dostęp do Twojej karty bezpośrednio z ekranu blokady oraz pozycję więcej. Pod nią, ponownie, kryje się sposób sortowania kart lojalnościowych, włączenie lub wyłączenie powiadomień oraz możliwość zabezpieczenia Stocard swoim uwierzytelnieniem urządzenia.
Stocard dostępna jest bezpłatnie w Google Play oraz w App Store.
Mam nadzieję, że nowy cykl „Aplikacja tygodnia” przypadnie Wam do gustu i stanie się jedną z niedzielnych tradycji na łamach naszego portalu. Jeżeli macie jakieś sugestie dotyczące tego, które aplikacje zasługują na to, aby poświęcić im więcej uwagi, koniecznie dajcie znać o tym w komentarzach.