Ponad rok temu, wraz z premierą Androida Oreo, Google przedstawiło założenia Projektu Treble. Miał on, przynajmniej w teorii, rozwiązać problemy związane z powolnymi aktualizacjami systemowymi oraz ogólną fragmentacją systemu. Aplikacja Treble Check pozwala sprawdzić, czy funkcja ta jest dostępna w naszym smartfonie, a od dzisiaj jest dostępna również w polskiej wersji językowej.
Założenia Projektu Treble były słuszne. Do tej pory, to jest w systemach Android 7.x i wcześniejszych, nie było odrębnego interfejsu dostawcy, przez co każda zmiana systemu wymagała znacznie większej ingerencji w sam system i przygotowywania zmian we współpracy z danym producentem. W przypadku Androida od wersji 8.0 pojawiła się możliwość wyodrębnienia nakładki (original vendor implementation) od samego rdzenia systemu, który mógłby być aktualizowany oddzielnie, niezależnie od części producenckiej. Dzięki tej zmianie producenci uzyskali możliwość szybszego dostarczania aktualizacji, dotyczących samego systemu.
Projekt Treble dostępny jest dla wszystkich urządzeń z fabrycznie wgranym Androidem w wersji 8.0 lub wyższej. W przypadku smartfonów, które dostały aktualizację do Oreo z Nougata, sytuacja jest bardziej skomplikowana. Producenci mogli, ale nie musieli wprowadzać Treble. Część z nich zapowiedziało aktualizacje, ale do tej pory ich nie zobaczyliśmy, inne – pomimo nieoficjalnych zapowiedzi – zostały wycofane. Po raz kolejny fragmentacja wygrała z systemem.
Jak sprawdzić czy nasz sprzęt wspiera Projekt Treble?
Z pomocą przychodzi program Treble Check. To prosta i przejrzysta aplikacja do weryfikacji dwóch funkcji Androida, istotnych dla procesu aktualizacji: Projektu Treble oraz A/B Seamless Updates (aktualizacji „nieprzerywanych”, opartych o wykorzystane dwóch partycji A i B). Jest lekka, bezpłatna i, co warto zaznaczyć, pozbawiona jakichkolwiek reklam. Dzisiaj pojawiła się jej kolejna aktualizacja, która wprowadza oficjalne wsparcie dla języka polskiego.
Poniżej zamieszczam przykładowe zrzuty ekranu dla dwóch smartfonów: LG G7 ThinQ (po lewej) oraz LG G6 (po prawej). Ten drugi model, podobnie jak LG V30, mimo początkowych zapowiedzi, nie uzyskał wsparcia dla Treble.
Aplikacja, poza weryfikacją implementacji Projektu Treble w smartfonie, sprawdza jeszcze wsparcie dla Bezproblemowych aktualizacji systemu (Seamless System Updates), przy czym „bezproblemowe” to raczej średnio trafne tłumaczenie, bo w Seamless Update nie chodzi o pozbycie się ewentualnych problemów, tylko o aktualizację „ciągłą”, nieprzerywaną niepotrzebnymi restartami i pracą w trybie serwisowym. Dzięki wykorzystaniu dwóch partycji, wypakowywanie i transfer danych ma miejsce na jednej, podczas gdy system korzysta bez przeszkód z drugiej.
Oczywiście inną sprawą jest to, czy producenci, pomimo wsparcia, korzystają z Projektu Treble oraz Seamless System Updates. Świat Androida nadal tkwi w (coraz większej) fragmentacji, a najnowsza wersja systemu wciąż nie jest widoczna w statystykach dystrybucji poszczególnych wydań Zielonego Robocika.
grafika tytułowa: Area of Interest