Ministerstwo Cyfryzacji wraz z Ministerstwem Zdrowia zadziałały wspólnie na rzecz osób chcących korzystać z aplikacji mObywatel podczas legitymowania się w placówkach Podstawowej Opieki Zdrowotnej. Poszczególne składowe programu nareszcie zaczynają ze sobą współpracować.
Obługa eRecept w aplikacji mObywatel pojawiła się na początku sierpnia, ale jeszcze kilka rzeczy związanych z informatyzacją systemu ochrony zdrowia wymagało poprawy. Niektóre z nich nie były zależne od twórców programu, bo dotyczyły ograniczeń prawnych – na przykład do niedawna nie można było legitymować się aplikacją mObywatel w placówkach Państwowej Opieki Zdrowotnej, bo nie było żadnych przepisów, które by na to pozwalały. 7 września wszedł jednak w życie tzw. „pakiet e-zdrowie”, który robi miejsce dla takiego ułatwienia. Podczas konferencji w Siedlcach, minister cyfryzacji, Marek Zagórski, skomentował te zmiany:
„Dzięki nowym regulacjom założenie profilu zaufanego (PZ) będzie jeszcze prostsze i tym samym więcej osób dostanie dostęp do e-usług, w tym do Internetowego Konta Pacjenta. Jak to możliwe? Uprawnienia do potwierdzania profilu zyskają lekarze, pielęgniarki, czy położne podstawowej opieki zdrowotnej. Decyzje w tym zakresie podejmuje Narodowy Fundusz Zdrowia. Zauważalnym skutkiem takich zmian będzie większa liczba punktów potwierdzających PZ [Profil Zaufany]. Nowe powstaną w przychodniach lekarskich. Obecnie w całej Polsce działa ponad 1500 takich miejsc.”
Wkrótce do ponad 22 tysięcy przychodni i szpitali trafią naklejki „Tutaj możesz użyć aplikacji mObywatel”. Osoby ze smartfonem w dłoni będą mogły bez okazywania dowodu osobistego legitymować się w placówkach POZ, tak samo jak na Poczcie czy przy kontrolach PKP Intercity. Profil Zaufany to także furtka do Internetowego Konta Pacjenta, gdzie można przeglądać historię leczenia czy sprawdzić aktywne e-recepty.
Resort cyfryzacji przypomina, że od czasu uruchomienia eRecept w ubiegłym roku, prawie 19 tysięcy lekarzy wystawiło dotąd ponad 8 mln dokumentów.
Aplikację mObywatel można pobrać na smartfony z Androidem i iOS, choć eRecepta nie jest na razie dostępna na iPhone’ach. Ministerstwo zapewnia, że wciąż nad tym pracuje.
Nowości w aplikacji mObywatel: „eRecepta” oraz „Polak za granicą”
źródło: wirtualnemedia