Aplikacja mObywatel, w której można przechowywać cyfrowe wersje najważniejszych dokumentów, staje się coraz bardziej popularna – na swoje urządzenia pobrało ją już ponad 3 mln Polaków.
mObywatel – cyfrowy portfel na dokumenty
Jak mówi minister Adam Andruszkiewicz, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, głównym celem aplikacji mObywatel jest ułatwianie życia Polakom. To w niej możemy przechowywać dane z naszego dowodu osobistego, ułatwiające potwierdzanie tożsamości. Wśród nich znajdziemy swoje imię (imiona), nazwisko, numer PESEL, datę urodzenia, numer dowodu osobistego, informacje o tym, jaki organ wydał dokument, datę ważności dowodu, informację o płci, imię ojca, imię matki, nazwisko rodowe matki, miejsce urodzenia, informację o obywatelstwie i miejscu zameldowania oraz zdjęcie z dowodu osobistego.
Z mObywatela można korzystać w hotelach, pociągach, wypożyczalniach sprzętu sportowego, na poczcie podczas odbierania listu poleconego lub paczki, a także podczas wyborów, przy zakładaniu kart lojalnościowych, w sklepach czy przychodniach. Poza tym aplikacja umożliwia przechowywanie cyfrowego dokumentu z odwzorowaniem naszych danych z prawa jazdy, przeglądanie i realizację e-recept, wyświetlanie biletów kolejowych czy przechowywanie mLegitymacji szkolnej lub studenckiej. W aplikacji można znaleźć także krajowe zaświadczenie o zaszczepieniu. Jak dotąd, pobrało je niemal 835 tysięcy osób.
Miliony użytkowników i plany na przyszłość
Na dzień publikacji informacji o mObywatelu na gov.pl, aplikację tę zainstalowało w sumie 3 152 412 Polaków. Wychodzi więc na to, że wielu uznaje ją za naprawdę użyteczną.
W najbliższym czasie zespół NASK, pracujący nad aplikacją mObywatel, zamierza wprowadzić do niej możliwość przechowywania i wyświetlania Unijnego Certyfikatu COVID, który umożliwi podróżowanie po Unii Europejskiej. mObywatela pobierzemy na smartfony z Androidem oraz iOS.