Aplikacja mObywatel została udostępniona pod koniec października 2017 roku, a zatem ponad trzy lata temu. Początkowo oferowała bardzo ograniczoną funkcjonalność, ale odpowiedzialne za nie Ministerstwo Cyfryzacji sukcesywnie ją rozwijało i dodawało kolejne funkcje. Teraz można powiedzieć, że ten projekt „wypalił”, ponieważ obecnie z programu korzysta już ponad 2 mln Polaków.
Czym jest i co oferuje aplikacja mObywatel?
Głównym modułem w aplikacji jest mTożsamość, czyli informacje, które widnieją również na dowodzie osobistym (w tym jego numer i termin ważności). Nie jest on jednak równoważny z fizycznym dokumentem – potwierdzicie nim swoją tożsamość na poczcie przy odbiorze przesyłki poleconej, ale w banku czy u notariusza już nie.
Ponadto uczniowie w aplikacji mObywatel mogą „trzymać” swoją legitymację szkolną, a studenci uczelnianą. Z kolei kierowcy mają możliwość skorzystania z modułu mPojazd, dzięki któremu w programie pojawią się informacje z dowodu rejestracyjnego (współ)posiadanego pojazdu i na temat obowiązkowej polisy OC.
W zeszłym roku pojawiły się kolejne nowości w postaci eRecepty (dzięki niej nie trzeba za każdym razem w aptece przy okienku mówić na głos swojego numeru PESEL, co chroni prywatność) oraz możliwości dodania do aplikacji modułu mPrawo Jazdy wraz z funkcją sprawdzenia liczby punktów karnych.
Oprócz tego, aplikacja mObywatel oferuje moduły Polak za granicą (można w nim sprawdzić informacje na temat krajów na całym świecie, z którymi warto zapoznać się przed podróżą) oraz Koronawirus – informator (chyba nie trzeba wyjaśniać, do czego służy).
Już ponad 2 mln Polaków korzysta z aplikacji mObywatel
Jak widać, aplikacja oferuje obecnie bardzo rozbudowaną funkcjonalność, i chociaż nie zastępuje dowodu osobistego (bo prawa jazdy już nie trzeba mieć przy sobie), to może przydać się w wielu okolicznościach, szczególnie „awaryjnych”, gdy zapominało się wziąć fizyczne dokumenty z domu.
Nic zatem dziwnego, że aplikacja mObywatel cieszy się stale rosnącą popularnością. Co więcej, w 2020 roku liczba jej użytkowników zwiększyła się o ponad 100%. Jak bowiem podaje Cyfryzacja KPRM, przed rokiem z programu korzystało 892335 osób, a dziś już 2051356, czyli ponad dwa razy więcej.
Nie powinno to nikogo dziwić, ponieważ – jak już wspomniałem – program oferuje rozbudowaną funkcjonalność. Niewykluczone, że dodane mPrawa Jazdy przyczyniło się do przyciągnięcia wielu nowych użytkowników, gdyż była to wielce wyczekiwana nowość. Inne moduły również jednak się przydają (ja na przykład regularnie korzystam z eRecepty).
Aplikację mObywatel można pobrać na urządzenia z Androidem ze Sklepu Google Play i iOS z App Store. Aby się w niej zalogować, należy posiadać Profil Zaufany (jeśli ktoś nie ma, może założyć i zweryfikować swoją tożsamość przez bankowość internetową lub eDowód osobisty i smartfon z modułem NFC oraz zainstalowaną aplikacją eDO App).