prototyp aplikacji LIFT
Prace nad aplikacją LIFT (źródło: Politechnika Warszawska)

Ta aplikacja pomoże niepełnosprawnym w warszawskim metrze

Studenci Politechniki Warszawskiej stworzyli aplikację LIFT, która ma ułatwić życie pasażerom warszawskiego metra. Aplikacja umożliwia śledzenie trasy pociągu, a także umożliwia sprawne nawigowanie po stacji. To wszystko prezentowane jest w jednym miejscu, a informacje aktualizują się w czasie rzeczywistym.

Gdzie jest winda?

Studenci Politechniki Warszawskiej działający w Międzywydziałowym Kole Naukowym „Smart City” wprowadzają innowacyjne rozwiązanie dla osób z ograniczeniami ruchowymi lub rodziców z wózkami. Mowa o aplikacji mobilnej LIFT, która powstała przy udziale osób z niepełnosprawnościami. Ma ona przede wszystkim ułatwić im poruszanie się po Metrze Warszawskim. To narzędzie ma pomóc w codziennych podróżach i poprawić komfort przemieszczania się w mieście.

Zespół pracujący nad aplikacją LIFT
Zespół pracujący nad aplikacją LIFT (źródło: Politechnika Warszawska)

Twórcy apki zwracają uwagę, że warszawskie metro, choć wyposażone w udogodnienia na każdej stacji, nadal stanowi wyzwanie dla wielu pasażerów, szczególnie dla osób ze szczególnymi potrzebami. Trudność w odnalezieniu odpowiedniej windy często powoduje dezorientację i utrudnia jazdę komunikacją miejską.

Pamiętajmy, że projektowanie i funkcjonowanie stacji metra determinuje wiele czynników, w tym m.in. konieczność „wpasowania się” w istniejącą, skomplikowaną siatkę i infrastrukturę miejską, brak naturalnego oświetlenia czy duża liczba osób podróżujących. Chcemy pomóc użytkownikom w odnalezieniu najszybszej i najwygodniejszej ścieżki do obranego celu dzięki aplikacji mobilnej wykorzystującej w nawigacji sygnały wizualne, dźwiękowe oraz wibracje. Obejmie ona stacje, perony, windy, a także trasy pomiędzy stacjami. Mikołaj Domagalski – Prezes Koła Naukowego PW „Smart City”

Tak działa aplikacja LIFT

Studenci do tej pory opracowali prototyp aplikacji, która umożliwia pasażerom znalezienie najbliższej windy i łatwe poruszanie się po labiryncie korytarzy warszawskiego metra. Aplikacja korzysta z autorskiego modelu stacji, zdjęć z rozszerzoną rzeczywistością i integracji z Warszawskim Transportem Publicznym, umożliwiając szybkie dotarcie na właściwy przystanek innego środka transportu.

W przypadku nieczynnej windy algorytm proponuje alternatywną trasę. Zespół planuje wdrożyć również panoramy 360, pozycjonowanie za pomocą kodów QR i beaconów, a także wsparcie dla języka angielskiego, aby umożliwić korzystanie z aplikacji również obcokrajowcom.

prototyp aplikacji LIFT
Prototyp aplikacji LIFT (źródło: Politechnika Warszawska)

To jednak nie wszystko. Zespół pracujący nad LIFT informuje, że otrzymał dofinansowanie z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach konkursu „Rzeczy są dla ludzi”. Docelowo, projekt będzie obejmować swoim zasięgiem nie tylko stacje metra, ale i kolejowe oraz sąsiednie tereny, takie jak galerie handlowe czy sieć przejść podziemnych. Testowe uruchomienie systemu LIFT zostanie przeprowadzone w Metro Warszawskim.

W ramach dalszych prac studenci wraz z pomagającymi im naukowcami i specjalistami z PW opracują docelową aplikację, a następnie przetestują jej skuteczność z udziałem potencjalnych użytkowników. Apka LIFT ma być dostępna w serwisach Google Play i App Store już w przyszłym roku.