Pomimo niesprzyjających okoliczności, Huawei zdecydował się zaprezentować Mate 30 i Mate 30 Pro. Smartfony mają trafić do Europy, ale nie wiadomo, czy do Polski również. Ekipa z DxOMark bardzo szybko przetestowała możliwości fotograficzne wersji z dopiskiem „Pro”. Zapewne domyślacie się, jaką ocenę otrzymał najnowszy flagowiec chińskiego przedsiębiorstwa.
Huawei Mate 30 Pro – aparat
Panel tylny Mate 30 Pro wizualnie bardziej przypomina aparat cyfrowy aniżeli smartfon. Zabieg ten był celowy – Huawei chciał w ten sposób podkreślić, że aparat w tym modelu (oraz w Mate 30) może pochwalić się bardzo rozbudowanymi możliwościami i jest jednym z najważniejszych elementów flagowca.
Aparat główny w Mate 30 Pro składa się łącznie z czterech „oczek”: 40 Mpix (f/1.6, 27 mm, sensor RYYB 1/1.7″ 4:3) z optyczną stabilizacją obrazu (OIS) + 40 Mpix (f/1.8, 18 mm, sensor RGGB 1/1.54″ 3:2) z obiektywem szerokokątnym + 8 Mpix (f/2.4, 80 mm, OIS, teleobiektyw) z 3x zoomem optycznym, 5x hybrydowym i 30x cyfrowym + sensor 3D. Na przodzie smartfona znajduje się zaś pojedynczy o rozdzielczości 32 Mpix z przysłoną f/2.0.
Huawei Mate 30 Pro – test aparatu DxOMark
Po przeprowadzeniu testów, ekipa z DxOMark przyznała Huawei Mate 30 Pro aż 121 punktów, dzięki czemu smartfon został nowym liderem rankingu DxOMark Mobile, wyprzedzając dotychczasowego, Samsunga Galaxy Note 10+ 5G, aż o cztery punkty. Nie jest to specjalnym zaskoczeniem, bowiem z analogiczną sytuacją mieliśmy już do czynienia w przeszłości – podobnym sukcesem mogły pochwalić się Huawei P20 i P20 Pro.
Za same zdjęcia Huawei Mate 30 Pro otrzymał zawrotne 131 punktów. Ekipa z DxOMark pochwaliła m.in. ogromną ilość detali w większości warunków, dokładną ekspozycję w przeważającej części sytuacji, trzymanie pod kontrolą szumów i odpowiednie analizowanie głębi przy zdjęciach w trybie bokeh. Wśród słabszych stron wymieniono z kolei na przykład momentami zaburzony balans bieli i dość wąski kąt widzenia w aparacie z obiektywem szerokokątnym.
Jeśli zaś chodzi o wideo, to w tym aspekcie Huawei Mate 30 Pro dostał równe 100 punktów. Wśród mocnych stron ekipa z DxOMark wymienia odpowiednią ekspozycję w większości warunków, trzymanie pod kontrolą szumów i dużą ilość detali we wnętrzach i jasnym świetle, jasne i przyjemne kolory oraz szybki, dokładny i powtarzalny autofokus, a także efektywną stabilizację. Słabsze strony smartfona w materii wideo to z kolei m.in. artefakty tekstury w pomieszczeniu i przy słabym świetle, sporo szumów w słabym świetle i niestabilność balansu bieli na zewnątrz.
Przy okazji warto też dodać, że aparat na przodzie Huawei Mate 30 Pro otrzymał od DxOMark z kolei tylko 93 punkty (97 za zdjęcia, 88 za wideo), w związku z czym smartfon jest dopiero na piątym miejscu rankingu DxOMark Mobile Selfie, za Samsungiem Galaxy Note 10+ 5G (99), Asusem ZenFone 6 (98), Samsungiem Galaxy S10 5G (97) i Samsungiem Galaxy S10+ (96).
Polecamy również: DxOMark aktualizuje procedurę testową aparatów w smartfonach
DxOMark aktualizuje procedurę testową aparatów w smartfonach
Źródło: DxOMark