Zapewne zdążyliście zauważyć, że od pewnego czasu zdecydowana większość producentów chwali się, że ich urządzenia i produkty wspomagane są przez Sztuczną Inteligencję, która ma za zadanie sprawić, że korzystanie z nich będzie jeszcze łatwiejsze i przyjemniejsze, ponieważ odwali ona przynajmniej część roboty za użytkownika. Do tej pory nie istniało jednak miarodajne narzędzie, pozwalające sprawdzić jej umiejętności. AnTuTu postanowiło to zmienić.
Nie było to jednak proste, ponieważ nadal nie stworzono zunifikowanych standardów dla Sztucznej Inteligencji. Każdy z producentów podchodzi do tej kwestii na swój własny sposób. Procesory Qualcomma do zadań z tego zakresu wykorzystują na przykład DSP, podczas gdy w układach HiSilicon Kirin od Huawei odpowiedzialny jest za to dedykowany chip NPU. Podobnie jest w przypadku jednostek Samsunga (NPU) i MediaTeka (APU).
Problemem jest też to, że każdy z producentów ma swoje SDK dla procesorów przetwarzających zadania z zakresu Sztucznej Inteligencji. Qualcomm nazwał swoje SNPE (Snapdragon Neural Processing Engine), MediaTek NeuroPilot, Huawei HiAI, a NVIDIA TensorRT. Samsung natomiast jeszcze nie udostępnił swojego SDK.
AnTuTu przetestuje Sztuczną Inteligencję w smartfonie
AnTuTu podjęło jednak współpracę ze wszystkimi producentami i stworzyło zunifikowane standardy na potrzeby przeprowadzenia testów. Wspomniane testy podzielone są na dwa etapy. W pierwszym wykorzystywana jest sieć neuronowa Inception v3 i polega on na sklasyfikowaniu 200 zdjęć. W drugim benchmark wykorzystuje z kolei sieć neuronową MobileNet-SSD i sprawdza, jak urządzenie radzi sobie z rozpoznawaniem obiektów na 600-klatkowym wideo.
AnTuTu podaje, że przekształca oryginalną sieć neuronową w sieć neuronową obsługiwaną przez układ danego producenta za pośrednictwem zestawu SDK, który mu dostarczono. Jeśli jakiś procesor nie ma jednostki dedykowanej zadaniom z zakresu Sztucznej Inteligencji, wykorzystywana jest biblioteka TFLite i testowane są możliwości CPU w tym zakresie.
Z takim przypadkiem mamy do czynienia przy procesorach Samsunga, dlatego urządzenia tej marki uzyskują bardzo słabe wyniki. Sytuacja ta powinna jednak ulec poprawie po tym, jak producent udostępni swoje SDK. Co ciekawe, tak samo to wygląda w przypadku rozpoznawania obiektów przez układy HiSilicon, ale AnTuTu jest przekonane, że problem zniknie po aktualizacji HiAI.
Wpływ na wynik testu może mieć też wersja Androida, ponieważ w kolejnych wydaniach Google sukcesywnie optymalizuje działanie Sztucznej Inteligencji.
Skąd pobrać AnTuTu do testowania Sztucznej Inteligencji?
Plik instalacyjny dostępny jest >tutaj<. On sam waży 33 MB, lecz AnTuTu zaleca podczas testowania urządzenia połączyć się z siecią Wi-Fi, ponieważ wówczas pobierane są dodatkowe pliki, które mogą ważyć nawet 160 MB (ale tylko za pierwszym razem, podczas kolejnych testów już nie ma takiej potrzeby).
Warto też wiedzieć, że obecnie za pomocą narzędzia AnTuTu można przetestować wyłącznie urządzenia z systemem operacyjnym Android.