Android-logo-happy-pianki-smartfon
(fot.: mammela / Pixabay)

Androida mogą czekać ogromne zmiany. Podziękujcie Hindusom

Indyjski odpowiednik Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów przekonał Google, aby wprowadziło spore zmiany w Androidzie na smartfonach oferowanych w Indiach. Być może otworzy to drogę do podobnych decyzji na innych rynkach.

Indyjska Komisja ds. Konkurencji kontra Google

W październiku 2022 roku na Google w Indiach zostały nałożone przez Indyjską Komisję ds. Konkurencji (IKK) dwie kary o łącznej wartości 275 milionów dolarów. Pierwsza dotyczyła polityki prowizji wewnątrz aplikacji, druga natomiast zwracała uwagę na nadużywanie przez firmę pozycji na rynku, dzięki systemowi operacyjnemu Android.

Sklep Google Play Store
(fot. Tabletowo.pl)

Google zakwestionowało wyrok IKK, a sprawa miała swój finał w Indyjskim Sądzie Najwyższym. 20 stycznia ogłoszono, że gigant z Mountain View przegrał sprawę. Tego samego dnia firma ogłosiła, że będzie współpracowała z indyjskim urzędem antymonopolowym.

Dziś Google ogłosiło zmiany, jakie czekają Androida oraz platformę sklepu Google Play w Indiach w celu dostosowania się do dyrektywy narzuconej przez „indyjski UOKiK”:

  • Producenci sprzętu mogą licencjonować pojedyncze aplikację Google do preinstalacji na swoich urządzeniach;
  • Podczas pierwszej konfiguracji smartfona lub tabletu użytkownicy mogą wybrać domyślną wyszukiwarkę podczas jednego z kroków instalacji;
  • Wymagania dotyczące kompatybilności systemu zostały zmienione tak, aby partnerzy mogli budować warianty „rozwidlone” lub niekompatybilne;
  • Od lutego 2023 roku autorzy oprogramowania mogą zaoferować użytkownikom inny system rozliczeń niż ten oferowany przez sklep Google Play;
  • Zmiany w kwestii automatycznej aktualizacji oraz przebiegu instalacji oprogramowania spoza sklepu Google Play oraz innych platform z aplikacjami;
  • Rozszerzenie zasobów internetowych Google w celu podania większej ilości szczegółów na temat usług świadczonych przez Google Play oraz jak i kiedy zostaje stosowana opłata za usługę Google Play.

Nowa filozofia Androida na horyzoncie?

Amerykański gigant nie składa jednak całkowicie broni i pracuje nad odwołaniem się od niektórych decyzji Indyjskiej Komisji ds. Konkurencji. Chodzi m.in. o powstrzymanie się od zawierania umów zapewniających wyłączność wyszukiwarki Google na urządzeniach, obowiązkową preinstalację jego aplikacji na urządzeniach z Androidem oraz zezwolenie na umieszczenie sklepów z aplikacjami stron trzecich wewnątrz sklepu Google Play.

Choć przepisy dotyczą wyłącznie Indyjskiego rynku, niewykluczone, że sprawa stanie się precedensem, aby wywrzeć presję na gigancie z Mountain View w innych częściach świata. Skoro Parlament Europejski wymusił na Apple zmianę gniazd w swoich urządzeniach, to i Google może zostać przyciśnięte, aby globalnie wprowadzić więcej swobody w swoim ekosystemie.