Google nieustannie rozwija swoje najpopularniejsze platformy i aplikacje. Dziś amerykański gigant ogłosił pokaźną dawkę nowości, z jakich będą mogli korzystać posiadacze urządzeń z systemem Android i Wear OS.
Nowe funkcje w systemie Android i Wear OS
Pierwszą z zapowiedzianych dziś nowości jest Praktyka czytania (ang. Reading practice), która według zapewnień Google ma pomóc „nowym czytelnikom” poprawić swoje słownictwo oraz umiejętności rozumienia z pomocą tysięcy ebooków dla dzieci w sklepie Google Play – pozycje z tą funkcją są oznaczone etykietą „Practice”. Użytkownik może na swoim smartfonie i tablecie z Androidem usłyszeć wymowę, ćwiczyć błędnie wymawiane słowa i otrzymywać informacje zwrotne w czasie rzeczywistym. Niestety, ta funkcja na tę chwilę nie jest dostępna w Polsce.
Google ogłosiło dziś też dostępność trzech nowych widżetów z aplikacji Google TV, Google Finance i Google News. Pierwszy zapewni użytkownikowi spersonalizowane propozycje filmów i programów, drugi szybki podgląd kursów wybranych akcji, zaś trzeci listę najciekawszych zdaniem Google nagłówków.
Kolejna nowość dotyczy aplikacji Spotify na Wear OS – Google poinformowało o dostępności nowych kafelków i skrótów na tarczy, dzięki którym użytkownik zyska m.in. możliwość uruchomienia… własnego „AI DJ-a”.
Google poinformowało też o nowej funkcji aplikacji Keep na Wear OS – od teraz użytkownicy będą mogli dodać kafelek, aby uzyskać szybki dostęp do wybranej notatki lub listy rzeczy do zrobienia na zegarku. W tym celu wystarczy przesunąć palcem po kafelkach i znaleźć przypiętą notatkę.
Równocześnie Google po raz kolejny dodało nowość do Emoji Kitchen w klawiaturze Gboard, która pozwala łączyć emoji w oryginalne naklejki – od teraz użytkownicy mogą łączyć emoji o tematyce wodnej, aby „pomóc ochłodzić się tego lata”.
Google daje od teraz też użytkownikom możliwość sprawdzenia, czy ich adres w poczcie Gmail można znaleźć w dark webie. Jednocześnie zapewni im wskazówki dotyczące działań, jakie mogą podjąć, aby chronić się w internecie. Funkcja ta początkowo będzie dostępna wyłącznie dla subskrybentów pakietu Google One w Stanach Zjednoczonych, ale w ciągu nadchodzących miesięcy dostęp do niej otrzymają też mieszkańcy ponad 20 innych krajów (niestety nie podano ich listy).
Portfel Google też zyska nowe funkcje
Użytkownicy będą mogli dodać do Portfela Google kartę wstępu z kodem kreskowym lub QR, nawet jeśli nie mają jej fizycznie przy sobie – wystarczy, że wcześniej zrobili jej zdjęcie. W takiej sytuacji należy wybrać je z Galerii, a aplikacja rozpozna zawarte na niej dane i utworzy jej cyfrowy odpowiednik.
Ponadto użytkownicy będą mogli w prosty sposób dodać do Portfela Google przepustki, wygenerowane w aplikacji Wiadomości z włączoną usługą RCS. Umożliwi ona bowiem m.in. zakończenie procesu odprawy z jej poziomu – początkowo jednak tylko dla pasażerów Vietnam Airlines i Renfe. Podobnie restauracje mogą korzystać z systemów rezerwacji, takich jak TagMe, do wysyłania swoim klientom szczegółów rezerwacji, które można zapisać w Portfelu.
Oprócz tego Google zapowiedziało też możliwość dodania do Portfela m.in. National Insurance Number z aplikacji HM Revenue & Customs – mowa tu oczywiście o użytkownikach w Wielkiej Brytanii. Aby jednak podejrzeć zawarte na takiej karcie informacje, trzeba będzie się zweryfikować, na przykład za pomocą skanera odcisków palców lub wpisując kod PIN.