Android Ice Cream Sandwich już oficjalnie. Co nowego?

tablet android ice cream sandwich

Czwarta nad ranem… Na pewno znaczna większość Czytelników Tabletowo.pl przekręcała się na drugi bok, podczas gdy w Hong Kongu trwała konferencja prasowa Google i Samsunga. Jeśli z jakichś przyczyn nie możecie spać, macie nadzieję, że ktoś z redakcji będzie czuwał w środku nocy i opublikuje najświeższe informacje zaraz po zakończeniu ważnego wydarzenia lub po prostu czytacie tego newsa po kilku godzinach od opublikowania i jesteście ciekawi, co interesującego zaoferuje nam świeżo zaprezentowany Android Ice Cream Sandwich – nie czekajcie dłużej, przewijajcie stronę dalej.

Konferencja rozpoczęła się od krótkiego wprowadzenia przez CEO Samsunga, który stwierdził, że „trudno w to uwierzyć, ale Android narodził się ledwie trzy lata temu. Przez ten czas zdążył już przejść długą drogę i znacznie ewoluować. Ledwie sześć miesięcy temu ukończyliśmy prace nad Androidem Honeycomb, a już prezentujemy Wam kolejną wersję systemu – Ice Cream Sandwich„. Czas ją poznać.

Android Ice Cream Sandwich ostatecznie został oznaczony numerkiem 4.0. Jeden z przedstawicieli Google jak tylko wyszedł na scenę, tak od razu zaczął wychwalać najnowszą platformę, że oferuje zupełnie nowy wygląd, jest piękny i prosty – jest po prostu czymś, „w czym można się zakochać”.

W Androidzie Ice Cream Sandwich postawiono przede wszystkim na swobodę użytkownika – to właśnie dzięki temu każdy posiadacz sprzętu z tym systemem będzie mógł dowolnie spersonalizować swoje pulpity w zależności od tego, których aplikacji/widżetów najczęściej używa. Odnalezienie poszczególnych widżetów i ich umieszczenie w wybranym miejscu odbywa się poprzez przytrzymanie i przeciągnięcie żądanej ikonki. Co więcej, rozmiar widżetów można dopasowywać według własnych potrzeb – można je zarówno zmniejszać, jak i powiększać. Bez problemów można na pulpitach tworzyć foldery z aplikacjami – wystarczy przytrzymać którąś z ikonek i przeciągnąć na inną wcześniej wybraną – w ten sposób tworzy się folder, którego zawartość pokazuje się przez kliknięcie na niego.

Ciekawostką może być dodanie do Ice Cream Sandwich switchera wielozadaniowości – funkcja znana z tabletów z Androidem Honeycomb.

Kolejna sprawa to prosty sposób robienia screenshotów – wystarczy przytrzymać jednocześnie klawisz ściszenia i włączenia urządzenia. Wszystkie screeny zapisywane są w galerii, skąd można je wysłać jako załącznik do mejla, wgrać na stronę internetową czy zrobić z nimi cokolwiek innego.

Wprowadzanie tekstu może się odbywać zarówno przez wpisywanie go za pomocą klawiatury wirtualnej, jak i przez mówienie do urządzenia. Udostępniony został bardzo prosty sposób poprawy słowa, które nie zostało wprowadzone tak, jak chcieliśmy – na każdy wyraz wpisany przy użyciu słownika możemy kliknąć – wtedy pojawi się lista słów, które mogą je zastąpić, a jeśli nie ma tego, które aktualnie chcieliśmy użyć, możemy dodać do słownika. Oczywiście istnieje możliwość wycinania tekstu i wklejania.

Aplikacja Gmail – lista wiadomości wyświetla dane od kogo pochodzi mejl, kiedy został odebrany i zawiera jego początek. Najważniejszą jednak w jego przypadku jest możliwość odczytywania mejli bez dostępu do sieci – Google zadbało o to, by móc mieć dostęp do wszelkich mejli z ostatnich 30 dni.

Google chwali się, iż system powiadomień w Androidzie Ice Cream Sandwich jest „lepszy niż kiedykolwiek”. Standardowo jest to wysuwana od góry belka powiadomień, ale nowością jest możliwość zajrzenia do powiadomień bezpośrednio z ekranu blokady. System powiadomień został znacznie ulepszony i jest teraz bardziej interaktywny.

Kolejna sprawa to inteligentne odblokowywanie urządzenia poprzez rozpoznawanie twarzy – „Face unlock„. Czasem jednak niespecjalnie chce działać…

Przeglądarka internetowa pozwala na otwarcie maksymalnie 16 zakładek jednocześnie.

W AICS znajdziemy kilka nowych aplikacji, które będą standardową częścią każdego urządzenia z tą wersją systemu. Będzie to między innymi „People app„, pozwalająca na kontakt ze znajomymi przez serwisy społecznościowe (oczywiście zawiera wsparcie dla Google+).

Zmieniony został interfejs aparatu na jeszcze bardziej intuicyjny. Została dodana funkcja panoramy oraz efekty, jak np. „głupie miny” czy „zmiana tła”.

Bardzo ciekawa jest funkcja Android Beam w sprzęcie wyposażonym w NFC. Żeby podzielić się aktualnie przeglądaną stroną internetową lub wyznaczoną trasą w Google Maps – wystarczy przyłożyć dwa urządzenia do siebie tylnymi obudowami. Tyczy się to dosłownie wszystkiego: aplikacji, filmików, etc.

Nie sposób ominąć temat pierwszego smartfona pracującego pod kontrolą Androida Ice Cream Sandwich. Jest nim Samsung Galaxy Nexus, którego parametry techniczne są naprawdę zadowalające – zresztą zerknijcie poniżej:
– ekran Super AMOLED, 4.65″, 1280 x 800 pikseli,
– dwurdzeniowy procesor 1,2 GHz,
– 1GB pamięci RAM,
– 16GB/32GB pamięci wewnętrznej,
– aparat 5 Mpix z LED, nagrywanie w Full HD (1080p),
– NFC,
– LTE,
– kamerka 1,3 Mpix,
– WiFi 802.11a/b/g/n,
– USB,
– GPS,
– Bluetooth 3.0,
– akcelerometr, żyroskop, kompas, barometr,
– bateria 1750 mAh,
– waga: 135 g,
– wymiary: 135,5 x 67,94 x 8,94mm,
– Android Ice Cream Sandwich.

Poniżej znajdziecie filmik promocyjny z Samsungiem Galaxy Nexus w roli głównej – pokazuje także sporo elementów interfejsu:

Android 4.0 Ice Cream Sandwich ma zadebiutować na rynku w listopadzie. Jednak już teraz deweloperzy mogą korzystać z SDK, które zostało udostępnione pod tym adresem.

W dalszym ciągu z niecierpliwością czekamy na wszelkie informacje dotyczące możliwości aktualizacji obecnych w sprzedaży tabletów do wersji Ice Cream Sandwich.

Exit mobile version