Nowy system operacyjny Google dla samochodów, Android Automotive, dostępny jest już w modelu Polestar 2. Wkrótce jednak pojawi się w wielu innych autach. W związku z tym, firma wykonała odpowiednie kroki, aby zapewnić użytkownikom odpowiedzi na najważniejsze pytania.
System Google trafi do wielu samochodów
Firma z Mountain View oferuje już popularne oprogramowanie dla kierowców. Chodzi o Android Auto. Nie można go jednak nazwać pełnoprawnym systemem infotainment. Mamy bowiem do czynienia z nakładką, która po prostu zapewnia dostęp do wybranych aplikacji i funkcji smartfona w formie dostosowanej do obsługi podczas jazdy samochodem.
Natomiast Android Automotive to system infotainment, mający konkurować z BMW iDrive czy Audi MMI. Owszem, mamy usługi i aplikacje Google, ale dodatkowo zapewnia on dostęp do funkcji pojazdu, jak np. sterowanie klimatyzacją i wielu innych ustawień.
Obecnie Android Automotive zainstalowany jest w elektrycznym Polestar 2, ale systemem zainteresowani są także inni producenci. Dowiedzieliśmy się, że w ciągu najbliższych lat pojawi się on w autach Volvo, Opla, Peugeota i całej grupy PSA oraz w samochodach koncernu General Motors.
Android Automotive – funkcje, aplikacje i komendy głosowe
Serwis Autoevolution zauważa, Google postanowiło już teraz uruchomić stronę pomocy technicznej, która wyjaśnia wybrane zagadnienia związane z nowym systemem operacyjnym. Przedstawia ona podstawowe informacje, takie jak np. korzystanie z aplikacji, dostęp do usług, słuchanie muzyki, używanie Asystenta Google, korzystanie z Map Google czy pobieranie oprogramowania ze sklepu Google Play.
Jak już wcześniej wspomniałem, możliwości Android Automotive są zauważalnie większe niż te oferowane przez Android Auto. W związku z tym, lista komend głosowych zawiera dodatkowa pozycje – np. „Ustaw temperaturę na X stopni” czy „Włącz ogrzewanie foteli”.
Nie tylko Asystent Google pozwoli na więcej. Mapy Google zostaną uzupełnione o funkcje niewystępujące w aplikacji na smartfonie czy w Android Auto. Przykładowo, będą one korzystać z automatycznie pobieranych danych o stanie naładowania akumulatorów, aby w razie potrzeby zaproponować uruchomienie nawigacji do najbliższej stacji.
Oczywiście z czasem funkcjonalność Android Automotive będzie rozszerzana o kolejne opcje. Zostaną one dostarczone w ramach aktualizacji OTA, bez konieczności odwiedzania serwisu.