To koniec. Firma Google oficjalnie zadecydowała o zakończeniu jakiegokolwiek wsparcia dla systemu Android 5 (Lollipop). Urządzenia, które z niego korzystają, nie otrzymają już żadnych aktualizacji.
Android Lollipop odchodzi do przeszłości. Definitywnie
Android 5, znany także jako Lollipop (z ang. lizak), otrzymywał wsparcie aż przez 10 lat. Wreszcie jednak firma Google zdecydowała, że już tego wystarczy. Po części dlatego, że od premiery zdążyła minąć dekada, a światło dzienne ujrzało 9 kolejnych wersji. Nie bez znaczenia jest też jednak fakt, że od ładnych paru miesięcy system ten zainstalowany jest na mniej niż 1% wszystkich aktywnych telefonów z Androidem.
Uściślijmy: wydany w 2014 roku Android Lollipop przestał otrzymywać aktualizacje bezpieczeństwa już w marcu 2018 roku, a więc ponad 6 lat temu. Wciąż jednak docierały do niego aktualizacje Usług Google Play. Mowa o kompilacjach zawierających nowe interfejsy API, poprawki zabezpieczeń i funkcje służące zgodności z aplikacjami dostępnymi w sklepie Play. Ich także już jednak więcej nie będzie.
Korzystanie z urządzenia, którego Android zatrzymał się w erze „lizaków”, wiązało się zatem z pewnymi zagrożeniami od kilku lat. Teraz jednak mogą pojawić się dodatkowe problemy – przede wszystkim na polu kompatybilności z niektórymi aplikacjami. Mówiąc najprościej: część programów może najzwyczajniej w świecie przestać działać.
Tym samym Lollipop dołącza do swoich braci na androidowym cmentarzysku. Poprzednia wersja (KitKat) trafiła tam rok wcześniej, Jelly Bean – w 2021 roku, Ice Cream Sandwich – w 2019 roku, a Honeycomb i Gingerbread – w 2016 roku. Biorąc pod uwagę aktualną politykę Amerykanów, można się spodziewać, że Android 6, czyli Marshmallow, zostanie uśmiercony w podobny sposób w ciągu najbliższego roku.
Coś się zmienia
Warto jednak w tym miejscu zwrócić uwagę na to, że w tym kontekście coś zmienia się na lepsze. Trzy- czy czteroletnie wsparcie pod kątem bezpieczeństwa odchodzi pomału do przeszłości. Najwięksi producenci coraz częściej zapewniają o znacznie dłuższym dostarczaniu potrzebnych łatek.
Dużą rolę odgrywa tu sama firma Google. Gwarantuje ona użytkownikom nowych Pixeli, że ich smartfony będą otrzymywały aktualizacje systemu i zabezpieczeń przez co najmniej siedem lat. To oznacza, że – przynajmniej w ujęciu software’owym – urządzenia zaczną stawać się przestarzałe nieco później.