Android 15 nie miał jeszcze swojej pełnej premiery. Jak na razie trwają testy wersji deweloperskich nowego systemu. Informacje, które można dzięki temu uzyskać raczej nie będą przyjemne dla osób uwielbiających zabytkowe aplikacje.
Android 15 w testach
Pierwszą wersję Androida 15 deweloperzy mogli pobierać już w połowie lutego 2024 roku. System w pełnej, publicznie dostępnej wersji będzie można instalować na uprawnione urządzenia gdzieś na początku października – jeśli sugerować się datą udostępnienia aktualnie „obowiązującej” Czternastki. Dzięki tak dużemu wyprzedzeniu twórcy aplikacji mają szansę na dostosowanie swoich produktów do nowych wymagań Google.
Niektóre z takich aplikacji nie będą aktualizowane w ogóle. Może być tak, że deweloperzy po prostu porzucą wspieranie ich na starszych urządzeniach. W przypadku Androida 15 w grę wchodzi jeszcze jeden czynnik: niektórych programów nie będzie dało się na nim zainstalować w ogóle. O jakie apki chodzi?
Stare aplikacje żegnają się z Androidem
Jak wynika z analizy kodu Android 15 Developer Preview 2, którą przeprowadzili spece z Android Police, nowy system będzie blokował instalację aplikacji, które były napisane dla Androida Marshmallow. Dokładniej rzecz ujmując: nie pozwoli zainstalować programów tworzonych przy użyciu zestawu narzędzi SDK 23. Podjęcie takiej próby skutkować będzie alertem od Google Play Protect.
Jedyną „ucieczką” od tego ograniczenia będzie załadowanie apki z pomocą narzędzia Android Debug Bridge. Z pewnością jest z tym o wiele więcej zachodu.
Oczywiście najbardziej popularne aplikacje są cały czas aktualizowane, więc nie grozi im ani eksmisja ze sklepu Google Play, ani brak możliwości instalacji na nowych smartfonach z Androidem 15. Sprawa dotyczy programów, które od lat nie otrzymywały żadnych poprawek – wszak Android 6.0 Marshmallow pamięta rok 2015.
Nie znam nikogo, kto byłby na tyle wierny jakiejś apce sprzed lat, więc nie wydaje się, by nowy Android z tego powodu kogoś specjalnie zmartwił. Na pewno uważać na to będą musieli twórcy aplikacji, jeśli będą chcieli zachować bazę użytkowników, którą budowali od dłuższego czasu. Działanie zgodnie z wytycznymi Google w takim wypadku na pewno się opłaci.
W kwietniu Google powinno wydać pierwszą publiczną wersję beta Androida 15. Wtedy system będą mogli przetestować nie tylko deweloperzy, ale również ci, którzy będą gotowi zaryzykować prawidłowe działanie swoich Pixeli.