Allegro przegrało z UOKiK-iem. Kwota do zapłaty jest ogromna

(źródło: Allegro)

Tegoroczna impreza sylwestrowa w Allegro zamiast szampana liczyć może wyłącznie na kubeł zimnej wody. Spółka została właśnie ukarana za działania na szkodę konsumentom oraz konkurencji.

Allegro z karami. Pierwszy powód – „bycie Smart”

Spółka Allegro nie zaliczy końcówki roku do udanych. O ile wpływy z rosnącej liczby automatów paczkowych i marże w trakcie Black Friday i przedświątecznych zakupów z pewnością wywołują uśmiech na twarzy członków zarządu, o tyle nałożone przez UOKiK kary powinny szybko go zmazać.

Pierwszym przewinieniemt spółki jest zmiana w regulaminach dotyczących osób zakładających konto oraz korzystających z usługi Allegro Smart. Platforma w obu przypadkach zastrzegła, że może zmienić warunki oferowanych usług w przypadku „zmian technologicznych i funkcjonalnych lub uwarunkowań ekonomicznych i rynkowych”. Wg. Tomasza Chróstnego, prezesa UOKiK takie działanie jest niedozwolone, ponieważ zakres zmian oraz przesłanki za ich wprowadzeniem nie są jasno sprecyzowane. Są również zbyt ogólne przez co Allegro może dokonywać nieograniczonych zmian, których zawierający umowę nie są w stanie przewidzieć.

fot. Pixabay
Od lat postulujemy, by regulaminy były formułowane jednoznacznie i w sposób zrozumiały regulowały obowiązki stron umowy. Konsumenci opłacający z góry wielomiesięczny kontrakt mają prawo wierzyć, że konkretne warunki, na które wyrażają zgodę, będą niezmienne. Uprawnienia przedsiębiorcy do jednostronnej zmiany mogą prowadzić do nadużycia jego pozycji poprzez obciążenie konsumentów skutkami tych zmian. Zwłaszcza, gdy konsumenci nie mogą być całkowicie pewni, że odzyskają pieniądze za wykupione płatne usługi. Tomasz Chróstny, Prezes UOKiK

W związku z naruszeniem przez Allegro zbiorowych interesów konsumentów i stosowanie niedozwolonych klauzul spółka została ukarana sankcją finansową o wysokości 3 970 677 złotych. Jednocześnie platforma już od 22 grudnia 2022 roku nie stosuje wzorca umów, który był przedmiotem sporu oraz zadeklarowała, że zrzeka się możliwości dokonywania zmian w już zawartych umowach.

Drugi powód – nadużywanie pozycji względem konkurencji

Nie będzie dla nikogo zaskoczeniem, jeżeli powiem że Allegro posiada dominującą na rynku pozycję w kwestii platform handlowych online. Dla małych przedsiębiorców własne konto w serwisie może oznaczać „być, albo nie być”. Posiadanie wyłącznie platformy sprzedażowej to nie jedyne działania spółki. Dodatkowo prowadzi ona własny sklep internetowy – Oficjalny Sklep Allegro. Według planów właścicieli, miał to być jeden z największych sklepów internetowych w Polsce.

Po skargach rywali oraz obserwacjach UOKiK-u zostało wszczęte postępowanie antymonopolowe w spółce. Przypuszczenia okazały się słuszne – firma w niedozwolony sposób wykorzystywała swoją pozycję na rynku.

Spółka faworyzowała własny sklep internetowy (Oficjalny Sklep Allegro) na platformie działającej pod domeną allegro.pl kosztem niezależnych sprzedawców, którzy oferowali takie same lub podobne produkty. Skutki tej praktyki mogli odczuć również konsumenci, którzy mogli mieć ograniczoną możliwość wyszukania najlepszej dla siebie oferty. Spółka – zamiast podjąć działania pozwalające na optymalizację własnej działalności sprzedażowej na zasadach równej konkurencji – rozpoczęła strategię faworyzowania własnej działalności sprzedażowej, które możliwe było dzięki „podwójnej roli” Allegro – łączenia działalności platformy allegro.pl z działalnością sprzedaży detalicznej na tej platformie. Tomasz Chróstny, Prezes UOKiK
Choć Oficjalny Sklep Allegro posiada w swojej ofercie tablety, jak widać nie pojawiają się one na szczycie wyszukiwarki przy tak ogólnej frazie. Być może kiedyś sytuacja wyglądałaby zupełnie inaczej. (Bartosz Kaja / Tabletowo.pl

Dzięki różnorakim funkcjom sprzedażowym oraz promocyjnym niedostępnym dla niezależnych sprzedawców tj. kuponom rabatowym, czarnym belkom, możliwościom zmiany ceny opublikowanej oferty, rekomendacjom krzyżowym czy formularzom zwrotów spółka mogła wpłynąć na różnych etapach procesu zakupowego na wyświetlanie ofert Oficjalnego Sklepu Allegro wyżej niż konkurencji.

Decyzją Prezesa UOKiK spółka musi zaniechać działań polegających na faworyzowaniu własnej działalności sprzedażowej na swojej platformie. Ponadto za nadużywanie pozycji dominującej spółka musi zapłacić karę w wysokości 206 169 786 złotych. Razem z poprzednią karą daje to więc ponad 210 mln zł do zapłacenia na rzecz UOKiK.

Oczywiście nie oznacza to, że Allegro nie może prowadzić własnego sklepu na swojej platformie. Algorytmy czy zbieranie informacji o zachowaniach konsumentów również nie jest karalne – niedozwolone jest nadużywanie pozycji dominującej. W przypadku ukaranej spółki chodzi o faworyzowanie własnego sklepu na tle innych sprzedawców.

Exit mobile version