To może być przełomowe wydarzenie w kwestii poprawy wydajności smartfonów. Przyszłe aktualizacje Usług Google będą zawierać zmiany w interfejsie API sieci neuronowej. Dzięki temu istnieje szansa na poprawę osiągów urządzeń z procesorami Qualcomm Snapdragon i to bez oczekiwania na dedykowane aktualizacje dla konkretnego modelu smartfona.
W portfolio Qualcomma można się pogubić
Ciężko jest zliczyć nowe Snapdragony, które pojawiły się w ostatnim czasie na rynku. Sytuacja w przypadku najmocniejszego układu jest prosta – w dalszym ciągu Snapdragon 888 jest niedościgniony w testach syntetycznych przez innych producentów procesorów do urządzeń z Androidem. Jeśli jednak chodzi o średniopółkowe układy, tutaj można dostać istnych zawrotów głowy. Na pewno nie pomaga w tym chociażby wydany kilka dni temu, kolejny przedstawiciel średniej półki, a mianowicie Qualcomm Snapdragon 778G.
Czy Qualcomm właśnie znalazł sposób na to, aby tchnąć trochę świeżości i poprawić wyniki benchmarków w przypadku już wydanych jednostek? Współpraca z Google w kwestii aktualizacji interfejsu API może się do tego przyczynić.
Snapdragon i aktualizacje Usług Google
Interfejs sieci neuronowych API to specjalnie zaprojektowana część Androida, pozwalająca na wykonywanie operacji wymagających dużej mocy obliczeniowej na potrzeby uczenia maszynowego w danym urządzeniu. Uproszczając, moduł ten pozwala programistom na wykorzystanie skomplikowanych części przetwarzania sieci neuronowych na lokalnym sprzęcie z Androidem, uzyskując w efekcie znaczący wzrost wydajności w tle.
Google ogłosiło, że wraz z firmą Qualcomm będą przeprowadzać zmiany w interfejsie sieci neuronowych API za pomocą aktualizacji usług Google Play. To bardzo znacząca zmiana, gdyż dzięki temu użytkownicy nie będą musieli czekać na pełną aktualizację oprogramowania smartfona czy tabletu, aby skorzystać z najnowszych ulepszeń systemu. Qualcomm wymienia m.in. Asystenta Google i Aplikację Mapy jako przykłady, które w wyniku aktualizacji mogą stać się zauważalnie lepsze.
Dzięki tej zmianie niezależni programiści będą mieli ułatwione zadanie, gdyż większość nowszych urządzeń z Androidem będzie działać na najnowszej wersji modułu. Niestety, nie znamy jeszcze dokładniej daty wprowadzenia omawianych aktualizacji. Qualcomm i Google w komunikacie podają, że mają one zostać wdrożone „pod koniec 2021 roku”.