AIDA64, narzędzie znane z PC, trafia na Androida

Poza studiowaniem i oczywiście pisaniem na Tabletowo zajmuję się na boku różnego rodzaju czynnościami związanymi z komputerami. Najczęściej to znajomi oddają w moje ręce komputery ( czy to laptopy, czy też desktopy) i proszą o zrobienie formatowania dysku i wgrania czystego systemu, który im się zasyfił. Zazwyczaj w takim przypadku nie mają płytki ze sterownikami, którą producent dołączył do komputera. W takim przypadku, aby dobrać odpowiednie sterowniki, należy zrobić rozeznanie sprzętu, z jakim mamy do czynienia. Nie zawsze daje się wszystko wywnioskować z systemowego menedżera urządzeń, a i nie chce się rozbebeszać komputera, aby sprawdzić podzespoły. W takim przypadku zawsze ratuje mnie narzędzie AIDA64, które właśnie niedawno doczekało się androidowej wersji i trafiło do sklepu Google Play.

AIDA64 jest narzędziem dostarczającym informacje o hardwarze i softwarze urządzenia, z którego korzystamy. W androidowej wersji mamy dostępne następujące zakładki:

  • System – informacje o producencie oraz modelu, ilości pamięci RAM jaką dysponuje urządzenie oraz pojemność pamięci masowej jaką mamy dostępną (wewnętrzna a także zewnętrzna).
  • CPU – informacje związane oczywiście z naszym procesorem, jak: jaki to procesor, ilość rdzeni i ich taktowanie nominalne oraz to z jakim w danej chwili pracują, techologia w jakiej został wykonany.
  • Display – dane dotyczące ekranu oraz zastosowanego układu graficznego, tj.: rozmiary (wysokość, szerokość i przekątna), rozdzielczość (w tym ilość pikseli na cal), jaki procesor graficzny został wykorzystany.
  • Network – tutaj główną informacją jest do jakiej sieci jesteśmy podłączeni w danym momencie. Są tutaj informacje o naszym operatorze jak i dane dotyczące WiFi (SSID, nasz MAC Address, czy siła sygnału).
  • Battery – pojemność akumulatora, poziom naładowania, rodzaj akumulatora (np. Li-ion), jego temperatura i woltaż.
  • Android – wersja systemu, czy jest dostępny root, wersja Kernela itp.
  • Devices – ja tutaj mam informacje związane z aparatami (przednim i tylnym)
  • Thermal – temperatury poszczególnych podzespołów, oczywiście o ile urządzenie ma zamontowane odpowiednie czujniki.

Screenshot_2015-03-15-19-54-02

Nie wymieniłem wszystkich, gdyż stwierdziłem, że nie będę robił artykułu TL;DR i wybiorę tylko te najważniejsze. Jak ktoś się zainteresuje to i tak zainstaluje i sprawdzi sam, jakie inne możliwości daje ta aplikacja. Przestrzegam jednak, aby uważać na dane jakie wyciągniemy przy pomocy AIDA64. Nie wiem czy to wina tego, że jest to pierwsza wersja aplikacji na system Android czy też może tego, że używam aktualnie dość rzadkiego sprzętu, ale dopatrzyłem się dwóch błędów pomiędzy rzeczywistością a w tym co podaje AIDA64. Były to przekątna ekranu w moim tablecie oraz pojemność jego baterii. Trochę słabo, bo są to jedne z najważniejszych informacji, jeśli chodzi o urządzenia mobilne. Sprawdziłem jaka będzie sytuacja w przypadku mojego LG G2 i tutaj wszystko się zgadzało jak należy, więc podejrzewam, że to jednak przez to, że mój NavRoad Nexo Avio nie jest zbyt popularnym sprzętem. Niemniej jednak to właśnie o takich sprzętach, o których jest mało informacji w internecie, chciałbym się najwięcej dowiadywać przy pomocy narzędzia, które jest tematem tego wpisu. To wszystko nie zmienia faktu, że dalej mam sentyment tego niezwykle użytecznego programu i z ciekawością będą śledził rozwój jego androidowej wersji.

[button link=”https://play.google.com/store/apps/details?id=com.finalwire.aida64″ class=”zkazdej” id=”googleplay” newtab=”on”][/button]