Jeszcze w czerwcu ruszy Agappe, czyli skrzyżowanie Facebooka i Twittera dla katolików

Inicjatywy, pojawiające się w świecie technologii, a stawiające sobie za cel dotarcie do osób wierzących, to nic nowego. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, w Polsce powstanie katolicki odpowiednik Facebooka – dla osób chcących dzielić się religijnymi treściami w internecie.

Agappe, czyli platforma społecznościowa dla katolików

Agappe.pl to serwis, mający przydać się osobom chcącym dawać wyraz swojej wierze w społeczności osób wyznania rzymskokatolickiego. Plan stworzenia takiej platformy powstał przy udziale ks. Artura Potrapeluka, który jest koordynatorem lubelskiej Odnowy w Duchu Świętym. Założenia nowego internetowego duchowego zakątka, są dosyć proste. Jak czytamy na stronie startowej projektu, portal ma „dostarczać użytecznych narzędzi ewangelizacyjnych i tworzyć przyjazne środowisko dla osób wierzących”.

Ks. Artur Potrapeluk, w rozmowie z Dziennikiem Wschodnim powiedział, że Agappe ma pomagać już działającym lub dopiero powstającym wspólnotom katolickim. Wizja budowania środowiska wiary w internecie ma być wspierana przez szereg narzędzi, w tym wideokonferencje czy planowaną platformę edukacyjną. Dzięki temu będzie można zrezygnować z rozwiązań proponowanych przez firmy komercyjne.

(fot. Fundacja Nowa Pięćdziesiątnica)

Od strony użytkownika, Agappe ma być czymś pomiędzy Facebookiem a Twitterem. W serwisie będzie można publikować posty lub tworzyć strony parafii, wspólnot czy grup zainteresowań. Przypomina to podstawy działania Facebooka, z kolei system powiadomień i relacji ma bardziej przypominać Twittera. Otworzenie konta ma być darmowe.

Jak wynika z Regulaminu serwisu, usługodawcą będzie Fundacja Nowa Pięćdziesiątnica z Lublina. Strona startowa projektu zawiera linki do bloga Agappe, a także do tworzonego Sklepu z książkami, prezentami czy Zeszytami Odnowy w Duchu Świętym. Na facebookowej stronie fundacji pojawił się post zdradzający, że sama platforma w formie serwisu web jest już gotowa, podobnie jak aplikacja na Androida. W przygotowaniu jest aplikacja na iOS, a prawnicy pracują nad kształtem regulaminów przetwarzania danych osobowych. Całość ma ruszyć 17 czerwca.

Smartfony i internet w służbie wierzących

Choć na platformach społecznościowych i poza nimi działa mnóstwo stowarzyszeń i grup dla katolików, Ks. Artur Potrapeluk jest zdania, że na rynku jest miejsce na kolejny serwis tego typu. I może mieć rację – wszak do tej pory powstała już gra, której celem jest celem zbieranie postaci świętych niczym Pokemonów, a sam papież Franciszek pobłogosławił aplikację, mającą na celu przypominać wiernym o modlitwie.

Exit mobile version