sztuczna inteligencja technologia
fot. BrianPenny/Pixabay

W Polsce powstanie fabryka sztucznej inteligencji. Rząd obiecuje duże pieniądze

Fabryka sztucznej inteligencji to miejsce, w którym (być może) najważniejsza technologia XXI wieku ma mieć optymalne warunki do wzrostu i rozwoju. Powstanie w Krakowie, dzięki dużym dopłatom z budżetu państwa i Unii Europejskiej.

Powstanie polska fabryka sztucznej inteligencji

Ministerstwo Cyfryzacji oficjalnie ogłosiło, że Rada Ministrów podjęła decyzję o przeznaczeniu blisko 70 milionów złotych na subwencję, której celem jest wsparcie projektu polskiej fabryki sztucznej inteligencji. Bezzwrotna pomoc finansowa umożliwić ma realizację budowy takiego miejsca, a dodatkowe współfinansowanie zapewni Komisja Europejska.

Konkretnie w projekcie ustawy pada kwota 69,6 mln złotych. Projekt musi jeszcze zostać uchwalony w takim kształcie, aby środki finansowe mogły zostać przekazane. To ostatnie zaś – wedle obietnic – odbędzie się bezzwłocznie. Dzięki temu budowa będzie mogła zakończyć się już w przyszłym roku.

Pieniądze (i zasoby) trafią do Krakowa

Fabryka sztucznej inteligencji powstanie w obrębie Akademickiego Centrum Komputerowego Cyfronet AGH – Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie. W ramach projektu znajdujący się tam superkomputer zostanie poważnie doposażony, aby oferować jeszcze więcej mocy obliczeniowej.

Moc obliczeniowa to jeden z dwóch fundamentów rozwoju sztucznej inteligencji. Drugim są dane, ale pod tym względem nie panują niedobory. Przedstawiciele resortu cyfryzacji przekonują wręcz, że w kontekście otwartości danych Polska jest jednym z globalnych liderów.

W oficjalnym komunikacie Ministerstwo Cyfryzacji wyraziło pewność, że krakowska fabryka sztucznej inteligencji pozwoli umocnić pozycję Polski na technologicznej mapie Starego Kontynentu i dołączyć do europejskiego ekosystemu AI.

Cyfronet AGH już teraz ma potężne superkomputery

Już teraz – co warto podkreślić – cztery superkomputery zainstalowane w Akademickim Centrum Komputerowych Cyfronet AGH znajdują się w rankingu TOP500 (czyli zestawieniu najpotężniejszych maszyn tego typu). Helios GPU (z wynikiem 30,44 PFLOPS) zajmuje 55. lokatę, a dalej są: Athena (7,71 PFLOPS) na 177. miejscu, Helios CPU (3,35 PFLOPS) na 305. miejscu i Ares (3,51 PFLOPS) na 442. miejscu.

Nie wiadomo jeszcze, który z tych superkomputerów (a być może jeszcze któryś z pozostałych, plasujących się obecnie poza rankingiem) zostanie wzmocniony. Jest wysoce prawdopodobne, że osoby decyzyjne postawią na Heliosa, któremu niewiele brakuje, by znaleźć się w pierwszej pięćdziesiątce. Nie ma zresztą w Polsce potężniejszego superkomputera od niego.