dron DJI Mini 4K
fot. DJI

Sprzedawcy dronów DJI przeszukani przez policję. Jest podejrzenie przestępstwa

Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów ponownie ma ręce pełne roboty. Tomasz Chróstny, prezes UOKiK rozpoczął postępowanie mające sprawdzić, czy kilku dystrybutorów nie dopuściło się nielegalnego porozumienia cenowego. Chodzi o sprzedaż dronów, w tym tych znanego producenta, DJI.

Sprzedawcy dronów DJI przeszukani

Sprawa dotyczy czterech firm, których nazw UOKiK nie podaje do wiadomości publicznej. Podmioty zajmowały się sprzedażą dronów, kamer, gimbali oraz akcesoriów, części zamiennych, oprogramowania czy pakietów ochronnych powiązanych z DJI, DJI Enterprise i DJI Agriculture. Jest to o tyle kluczowe dla sprawy, że nie chodzi o trzeciorzędnego producenta z małym udziałem na rynku konsumenckim. Z maszyn pokroju DJI Mini 4K czy Avata 2 korzystają służby ratunkowe, osoby zajmujące się pomiarami a także fotografowie związani z lotnictwem.

Czego dopuściły się wspomniane cztery firmy? UOKiK otrzymał sygnał, że przedsiębiorstwa mogły porozumieć się w sprawie ustalania cen produktów, co jest niezgodne z prawem i ogranicza ewentualną konkurencję na rynku. Tomasz Chróstny, prezes UOKiK, w związku z rozpoczętym postępowaniem wyjaśniającym, zarządził przeszukanie siedzib firm. Odbyły się one w asyście Policji i za zgodą sądu.

Dalsze kroki UOKiK

W tej chwili trwa kompletowanie materiału dowodowego który potwierdzi podejrzenia Urzędu. Jeżeli faktycznie firmy sprzedające drony, kamery i powiązane akcesoria dogadały się z góry w sprawie cen, prezes UOKiK postawi zarzuty podmiotom uwikłanym w działalność antykonsumencką. Udział w takim porozumieniu może poskutkować karą w wysokości do 10% obrotów przedsiębiorstwa. Osoby na szczeblu menedżerskim, które odpowiadały za zawarcie umowy mogą otrzymać karę pieniężną w wysokości do 2 mln złotych.

Przy okazji przypominamy, że dzięki programowi łagodzenia kar, osoby uczestniczące w procederze mogą uniknąć sankcji pod warunkiem współpracy z Urzędem w charakterze świadka koronnego i dostarczenia dowodów i informacji powiązanych ze sprawą.

Jeżeli natomiast w Waszym miejscu pracy pojawiają się praktyki które ograniczają konkurencję, można to zgłosić jako anonimowy sygnalista pod tym adresem.