Google Gemini to bot sztucznej inteligencji, który sukcesywnie zyskuje nowe możliwości. Choć gigant za niektóre funkcje kazał już zapłacić, teraz zmienił zdanie i z jednej z nich możesz skorzystać bezpłatnie. Jest jednak jeden haczyk.
Płatna funkcja Google Gemini stała się darmowa
Sztuczna inteligencja daje mnóstwo możliwości. Dzięki niej możesz przyspieszyć swoją pracę, codzienną rozrywkę, a także pokonać bariery językowe. Jak pewnie wiecie – zaczęło się od bota ChatGPT autorstwa OpenAI. W ślad za firmą poszli najwięksi giganci. Jednym z nich jest oczywiście Google na czele z asystentem Gemini.
Gigant z Mountain View poinformował o udostępnieniu Live dla wszystkich użytkowników Gemini, korzystających z aplikacji na Androida. Funkcja ta pozwala na zadawanie pytań na interesujące Cię tematy oraz prowadzenie rozmów bez konieczności wpisywania zapytań, a asystent odpowiada płynnie na głos. Wraz z botem możesz przeprowadzać burzę mózgów w czasie rzeczywistym, poprosić o wsparcie przy wyborze prezentu, planowaniu imprez czy tworzeniu biznesplanu.
Opcję możemy już wypróbować, ale gdzie jest haczyk? Funkcja Gemini Live obsługiwana jest wyłącznie w języku angielskim. Co więcej – opcja nie jest ot tak dostępna po uruchomieniu aplikacji, gdyż wpierw musisz zmienić język. Aby to zrobić, konieczne jest włączenie aplikacji Gemini, kliknięcie w zdjęcie lub ikonę (w prawym górnym rogu), przejście do Ustawień oraz zmienienie języka na English (United States). Języka nie wystarczy dodać, trzeba oznaczyć go jako główny, rezygnując z polskiego. Oczywiście możesz potem go przywrócić.
Po zmianie języka aplikacja automatycznie się wyłączy, trzeba uruchomić ją ponownie. W prawym dolnym rogu aplikacji znajdziesz nową ikonkę, która uruchamia głosowego bota Gemini Live. Apka zapyta Cię, z jakiego głosu asystenta chcesz skorzystać – będziesz mieć do wyboru 10 różnych głosów (Vega, Pegasus, Ursa, Nova, Orbit, Orion, Capella, Dipper, Eclipse, Lyra).
Obiektyw Google – rozpoznawanie obiektów na wideo
To jednak nie koniec nowości, jakie przygotował technologiczny gigant. Mishaal Rahman w serwisie X poinformował, że zauważył możliwość nagrywania filmów w Obiektywie. Tej opcji niestety nie udało mi się wypróbować. Jest ona dostępna wyłącznie w wybranych regionach.
Nowość zauważona w Obiektywie pozwala na nagranie dowolnego obiektu oraz jednoczesne zadawanie pytań głosowo na jego temat. Sztuczna inteligencja przeprowadza analizę przesłanego wideo, wyszukuje informacje na temat danego przedmiotu oraz zwięźle odpowiada na zadane głosowo pytanie użytkownika.