intel fabryka w polsce wizualizacja
Źródło: Intel

Jest komunikat dotyczący inwestycji Intela w Polsce. W grę wchodzą miliardy złotych

Ministerstwo cyfryzacji zorganizowało konferencję prasową poświęconą planowanej budowie fabryki Intela w Polsce. Podano ważne aktualizacje dotyczące statusu tej inwestycji.

Intel zbuduje fabrykę półprzewodników pod Wrocławiem

W czerwcu 2023 roku Intel zapowiedział plan zainwestowania w Polsce ogromnych środków w celu sfinansowania budowy Zakładu Integracji i Testowania Półprzewodników, który ma powstać w Miękini pod Wrocławiem. Budowa ma pochłonąć około 4,6 miliarda dolarów. Jednym z warunków podjęcia się tego zadania przez Intela było zagwarantowanie dofinansowania inwestycji przez polski rząd.

Prace związane z tym projektem wciąż trwają. Od strony Intela działają przedstawiciele koordynujący przygotowania do rozpoczęcia budowy, kontaktujący się z lokalnymi władzami i urzędami.

Strona polska miała zadbać o gwarancję dofinansowania. Ponieważ ma ono przyjąć formę pomocy publicznej, by przekazać znaczne środki na ten cel, konieczna była zgoda Komisji Europejskiej. Minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski oraz sekretarz stanu Dariusz Standerski z entuzjazmem poinformowali dziennikarzy zgromadzonych na specjalnej konferencji prasowej, że ten cel został właśnie osiągnięty.

Komisja Europejska poinformowała Polskę, że jest zielone światło dla udzielenia pomocy publicznej firmie Intel. (…) Takie procesy w Komisji Europejskiej trwają zazwyczaj dwa lata. Nam udało się ten proces skrócić i bardzo przyspieszyć. To zaledwie 8 miesięcy. (…) Można powiedzieć: mamy to”.

Ile Polska wyda na inwestycję Intela?

Pomoc publiczna, która ma wesprzeć Intela w wybudowaniu fabryki w Polsce, ma wynieść 7,4 mld złotych w latach 2024-2026. Środki, jakie planuje przeznaczyć na tę inwestycję Intel (razem z kwotą pomocy publicznej) to łącznie ponad 25 miliardów złotych. Od lat w naszym kraju nie było tak dużego planu wsparcia strategicznego.

Źródło: Intel
intel fabryka w polsce wizualizacja
Źródło: Intel
intel fabryka w polsce wizualizacja
Źródło: Intel

Polska jest już przygotowana do złożenia formalnej notyfikacji w Komisji Europejskiej. Dariusz Standerski przekazał, że będzie teraz możliwe oficjalne uruchomienie prac w Radzie Ministrów. Powołany międzyresortowy zespół ds. inwestycji półprzewodnikowych, który przygotowywał się na właśnie to ogłoszenie Komisji Europejskiej, zajmie się teraz procedurą opiniowania uchwały o pomocy publicznej.

W zespole ds. półprzewodników jest minister finansów, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, minister rozwoju i technologii, minister spraw zagranicznych, minister infrastruktury, ministra funduszy i polityki regionalnej oraz prezes UOKiK.

Co dalej?

Kolejne kroki w sprawie inwestycji Intela w Polsce to:

  • zgłoszenie Radzie Ministrów projektu uchwały o pomocy publicznej,
  • otrzymanie opinii w ramach zespołu ds. półprzewodników,
  • wkroczenie na standardową ścieżkę legislacyjną,
  • złożenie notyfikacji za pośrednictwem UOKiK,
  • przyjęcie uchwały w sprawie pomocy publicznej przez Radę Ministrów,
  • podpisanie umowy z firmą Intel.

Sekretarz stanu szacuje, że cały ten proces zamknie się do końca roku dzięki przygotowaniom, które podjęto do czasu otrzymania zgody Komisji Europejskiej.

Intel w 2023 roku szacował, że fabryka w Miękini ruszy w 2027 roku, dając możliwość pracy około 2000 osób. Estymowany czas uruchomienia Zakładu Integracji i Testowania Półprzewodników może się jeszcze zmienić, co będzie zależne między innymi od tempa prac, jakie narzuci Intel po rozpoczęciu budowy.