OpenAI o1
fot. OpenAI / X

Mają coś lepszego niż GPT – o1 to sztuczna inteligencja do zadań specjalnych

Ekipa OpenAI opracowała nowy model sztucznej inteligencji, w którym można wypatrywać następcy GPT 4o, choć tylko do pewnego stopnia. Nowinka nazywa się o1 i oferuje (ponoć) przełomowe możliwości, jeśli chodzi o rozwiązywanie wyjątkowo złożonych problemów.

To wcześniej było tylko rozgrzewką

Zespół OpenAI twierdzi, że o1 przedstawia tak duży postęp i zmienia w kontekście sztucznej inteligencji tak wiele, że postanowiono zresetować licznik i zacząć od początku. Stąd taka, a nie inna nazwa. Technologia potrafi rozumować w oparciu o bardzo złożone zadania, co pozwala jej rozwiązywać trudniejsze problemy niż robiły to poprzednie modele.

W tym tygodniu udostępniona została pierwsza wersja poglądowa tego modelu: o1-preview. Już teraz zapowiadane są jej regularne aktualizacje i ulepszenia. Prace są w toku.

W czym tkwi sekret, czyli jak działa o1?

Dla modelu GPT priorytetem jest jak najszybsze dostarczanie przydatnej informacji opartej na wiarygodnych źródłach. Z kolei o1 działa nieco inaczej. Ten model został wyszkolony tak, aby spędzać więcej czasu na samym rozwiązywaniu problemów, podobnie do człowieka. Próbuje różnych strategii, udoskonalając swój proces myślenia i rozpoznając błędy po drodze.

Efekt jest taki, że na egzaminie kwalifikacyjnym do Międzynarodowej Olimpiady Matematycznej model o1 poprawnie rozwiązał aż 83% problemów, podczas gdy GPT-4o poradził sobie tylko z 13%.

Dla kogo powstał o1?

Choć mówi się o nim jak o następcy modelu GPT 4o, to w rzeczywistości model o1 nie ma jeszcze wielu funkcji, którym ChatGPT zawdzięcza swoją praktyczność. Nie potrafi na przykład przeglądać sieci w celu uzyskania informacji i nie obsługuje też przesyłania plików (w tym obrazów). Dobrze sprawdzać ma się jednak w przypadku złożonych zadań związanych z… rozumowaniem.

Według twórców nowy model prezentuje znaczący postęp w tej dziedzinie. Wykorzystać ten potencjał mogą między innymi osoby zajmujące się złożonymi problemami w programowaniu, matematyce i innych dziedzinach nauki. Na przykład fizycy mogą w ten sposób generować skomplikowane wzory na potrzeby optyki kwantowej, a doktorzy – do adnotacji danych przy sekwencjonowaniu komórek.

Nowy model sztucznej inteligencji potrafi na przykład stworzyć kod prostej gry na podstawie samego opisu. Nie ma też większych problemów z wykonywaniem wieloetapowych obliczeń, jak również z rozwiązywaniem (i układaniem) zagadek logicznych.

Oddajmy głos twórcom. Zobacz 13 filmów o OpenAI o1:

OpenAI udostępnia o1-mini dla programistów

Równocześnie udostępniony został mniejszy model o1-mini, którego funkcjonalność koncentruje się na generowaniu i debugowaniu kodu. To atrakcyjne rozwiązanie dla programistów – szybsze i tańsze.

Z obu modeli będzie można skorzystać w ramach abonamentów ChatGPT Plus i Team, przy czym obowiązują tygodniowe limity: 30 wiadomości dla o1-preview oraz 50 wiadomości dla o1-mini. Aktualnie użytkownik sam musi wybrać, z którego chce skorzystać, ale trwają prace nad tym, by ChatGPT automatycznie dobierał optymalną opcję.

Co dalej?

Biorąc pod uwagę fakt, że modele o1 oraz GPT jako różne rodziny produktów przeznaczone są do nieco innych zastosowań, zespół OpenAI zamierza rozwijać je równocześnie. Niemniej ten pierwszy będzie wzbogacany także o funkcje znane z drugiego, dzięki czemu powoli zacznie stawać się bardziej przydatny dla wszystkich.