pomnik kobieta szuka lokalizacja przedmiotów
fot. lecreuosis/Pixabay

Idzie nowe. Z Bluetooth 6.0 łatwiej odnajdziesz swoje przedmioty

Oficjalnie udostępniona została specyfikacja standardu Bluetooth 6.0. Trudno nazwać większość proponowanych w nim zmian interesującymi dla przeciętnego użytkownika, choć razem składają się na bardzo cenną aktualizację. Co więcej, o jednej funkcji zdecydowanie warto wiedzieć więcej. I to od niej sobie zaczniemy.

Bluetooth 6.0 wprowadza Channel Sounding

Jedną z największych nowości w Bluetooth 6.0 jest funkcja Channel Sounding. Dzięki niej urządzenia z aktywowanym modułem bezprzewodowym będą świadome realnej odległości między sobą. I to z dokładnością do centymetra, w dodatku na dystansie sięgającym 150 metrów. Dzięki temu odnajdywanie zgubionych przedmiotów może stać się zdecydowanie łatwiejsze.

Potencjał Channel Sounding spróbują wykorzystać pewnie Google i Apple. Ta druga firma już teraz oferuje funkcję precyzyjnego odnajdywania przedmiotów w aplikacji Znajdź, bazując na technologii Ultra Wideband. Moduł Bluetooth 6.0 może pozwolić na dodatkowe zwiększenie dokładności tego rozwiązania.

Mamy tu zatem obietnicę zwiększenia precyzji, wygody i bezpieczeństwa w kontekście odnajdywania zgubionych przedmiotów. Jednak nie tylko, bo grupa Bluetooth SIG widzi w tej technologii także szansę na wzmocnienie bezpieczeństwa rozwiązania Digital Key. Krótko mówiąc: cyfrowy klucz może na przykład działać jedynie w określonej odległości od zamka.

Bluetooth 6.0 promo
fot. Bluetooth SIG

I to wciąż nie koniec. „Wyobraź sobie myszy, klawiatury i kontrolery do gier, które automatycznie przełączają się między stanem aktywnym i nieaktywnym na podstawie odległości od laptopa” – dodaje Andrew Zignani, starszy dyrektor ds. badań w ABI Research

Lista nowości w Bluetooth 6.0 jest dłuższa

Co poza tym? Na liście nowinek odnajdujemy także funkcję rozgłaszania informacji (Extended Advertising) z filtrowaniem opartym na decyzjach oraz monitorowaniem „rozgłośni” z zachowaniem zasad prywatności. To przydatne dla programistów, ale też wygodne dla użytkowników, którzy nie będą zalewani wciąż tymi samymi informacjami.

Ulepszenia doczekało się także rozwiązanie ISOAL (Isochronous Adaptation Layer) – konkretnie pod kątem niezawodności i wydajności. Niemałą korzyść odczuć powinni użytkownicy aplikacji audio, w których ważne są jak najniższe opóźnienia sygnału. Do tego zestaw funkcji LL został rozszerzony, a dopełnieniem całości jest aktualizacja przestrzeni ramek (Frame Space), zrywająca ze stałą wartością czasu przerwy między sąsiadującymi transmisjami pakietów.

To kiedy pojawią się pierwsze urządzenia z Bluetooth 6.0?

Specyfikacja została już oficjalnie zatwierdzona, co oznacza, że rynkowy debiut pierwszych urządzeń z modułem Bluetooth 6.0 jest już tylko kwestią czasu. Jakiego? Cóż, w przyszłym roku mniej więcej o tym samym czasie powinniśmy już coś takiego mieć.