Empik
(źródło: Empik)

Empik zapowiada trigger warningi w e-bookach. Co to takiego?

Empik chce stać się jeszcze lepszy. Zapowiada filtr, który pozwoli ograniczyć treści mogące powodować negatywny wpływ na osoby znajdujące się w kryzysie psychicznym. Pomoże mu w tym sztuczna intelitencja. Sieciówka chce również stworzyć nowy tryb dostępności dla osób starszych i z wadami wzroku.

Filtracja treści dla bezpieczeństwa użytkowników

Empik to znana wszystkim sieć handlowa, która niedawno rozszerzyła możliwość odbioru zamówień w salonach od części zewnętrznych dostawców. Teraz pochwaliła się kolejnym planem działania. Jednym z punktów na mapie przyszłości grupy jest stworzenie algorytmów odpowiedzialnych za wyłapywanie niepokojących treści, jakie pojawiają się w książkach i mogą być zagrożeniem dla osób przeżywających cięższe, kryzysowe chwile. Pomóc w tym procesie ma specjalny filtr. Przedsiębiorstwo pragnie także opracować nową formę dostępności w aplikacji, dedykowaną dla seniorów, osób niedowidzących czy niewidomych.

Aplikacja Empik Go
(źródło: Empik)

Trigger warning to specjalne ostrzeżenia o tym, że konkretna książka, film czy gra zawiera treści mogące wywołać silną reakcję emocjonalną czy dyskomfort. Takie „przestrogi” mogą np. zawierać informacje na temat przemocy, rasizmu czy zaburzeń odżywiania – oczywiście to tylko kilka przykładów, bo lista może być naprawdę obszerna. Dotychczas spotykaliśmy takie ostrzeżenia przed filmami, serialami, ale również zdarzały się w tradycyjnych książkach lub w nagraniach w mediach społecznościowych.

Empik ma zamiar dodać takie trigger warningi do udostępnianych cyfrowych treści. Nowy sposób filtracji powstanie przy udziale firmy Samurai Labs. Za analizowanie książek będzie odpowiedzialne uczenie maszynowe. Efektem będzie dodanie oznaczeń „potencjalnie zagrażające”. Póki co metoda ta ma znaleźć zastosowanie w e-bookach, a w przyszłości ma zostać rozszerzona na treści audio i wydania papierowe.

Empik zapowiada ułatwienia w aplikacji

Empik ma także pomysł na stworzenie nowego standardu dostępności, który ma ułatwić korzystanie z aplikacji seniorom i osobom z wadami wzroku. W projekcie weźmie udział Fundacja Polskich Niewidomych i Słabowidzących „Trakt”. Przedsiębiorstwo ma zamiar podjąć współpracę z podopiecznymi i poznać ich metodykę poruszania się w aplikacji. Celem tych działań ma być odkrycie barier, jakie napotykają oraz rozszerzenie możliwości wygodnego dostępu do kultury.

Standard dostępności dla osób niedowidzących i niewidomych w Empik Go był już obecny w aplikacji, jednak użytkownicy zgłaszali, że część z funkcji jest dla nich niewygodna czy trudna. Dlatego też przedsiębiorstwo ma zamiar dodać bardziej intuicyjną nawigację, uzupełnić listę filtrów, a także rozszerzyć wybór czcionki i kontrastu w ustawieniach. Prace z apką ma usprawnić również zapowiadany przewodnik głosowy.

Udogodnienia dla niewidomych i niedowidzących oraz seniorów mają trafić do aplikacji Empik Go pod koniec 2025 roku. Z kolei ostrzeżenia typu trigger warning dotrą… dopiero w czwartym kwartale 2026 roku.

Projekt został doceniony przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, a Empik otrzymał grant z Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki. Kwota realizacji zapowiedzianych planów ma wynieść ponad 5 milionów, dofinansowanie zaś to kwota przekraczająca 2,3 miliona złotych.