W aplikacji mObywatel 2.0 ePłatności mogą być teraz wykonywane również za pomocą karty płatniczej, a nie tylko Blika. Ministerstwo Cyfryzacji ma nadzieję, że usługa wyjdzie poza pilotaż i użytkownicy z całej Polski będą mogli skorzystać z tej formy płacenia za rachunki i podatki już w przyszłym roku. Jakie nowości jeszcze zapowiedziano?
ePłatności dostępne dla wszystkich
Aplikacja mObywatel 2.0 rozwija się bardzo intensywnie. Pobrano ją już około 19 milionów razy. W ciągu 2024 roku dodano nowe dokumenty, m.in. legitymacje senatorskie i radców prawnych, prawo wykonywania zawodu pielęgniarki, położnej, lekarza i lekarza dentysty, a także bon energetyczny czy usługę Bezpieczni w sieci, gdzie można np. zgłosić incydenty do specjalistów CERT.
Dzisiejsza konferencja prasowa Ministerstwa Cyfryzacji przyniosła kolejne wieści na temat aplikacji mObywatel 2.0. Krzysztof Gawkowski wspomniał, że ma nadzieję, iż usługa ePłatności rozpowszechni się na wszystkie samorządy do 2025 roku. Dotychczas była ona dostępna w ponad 50 urzędach, uczestniczących w pilotażu – z listą miast można zapoznać się tutaj.
ePłatności pozwalają na dokonywanie opłat za rachunki np. za odpady czy podatek od nieruchomości w prosty i szybki sposób. Dotychczas można było to zrobić wyłącznie za pośrednictwem Blika, teraz natomiast do listy metod płatności dołącza możliwość skorzystania z kart płatniczych.
W jaki sposób płacić kartą w mObywatelu?
Proces dokonywania płatności za pomocą kart płatniczych wygląda podobnie jak płacenie za zakupy w internecie. Wystarczy podać kilka informacji, aby uregulować należność. Z uwagi na fakt, że opłaty za rachunki np. za odpady są cykliczne, możliwe jest zapisanie danej karty, dzięki czemu nie jest koniecznie wpisywanie wszystkich danych za każdym razem.
Mieszkańcy gmin, w których – w ramach pilotażu – dostępne są ePłatności, do zapłacenia kartą w aplikacji potrzebują numeru karty, jej daty ważności oraz kodu CW2, CVC2 lub PCSC. Po wpisaniu tych danych wystarczy już tylko zatwierdzić płatność.
Jak zaznaczyła Karolina Matysiak – dyrektor ds. Rozwoju Usług Płatniczych w Centralnym Ośrodku Informatyki, Ministerstwo Cyfryzacji ma zamiar rozszerzyć katalog opłat i podatków, które będzie można opłacić w aplikacji. W planach jest także dodanie kolejnych metod płatności, takich jak Apple Pay i Google Pay.
To jednak nie koniec nowości. Krzysztof Gawkowski zapowiedział też kolejne funkcje, jakie mają w 2024 i 2025 roku dotrzeć do mObywatela 2.0. Wśród usług znalazła się legitymacja osób z niepełnosprawnością. Jak zaznaczył premier – opracowanie tej opcji nadal trwa, choć wierzy, iż prace zostaną zakończone w ciągu kilku najbliższych tygodni. Na podobnym etapie jest też usługa mStłuczka.