Android Auto
(źródło: Android)

Na tych smartfonach Android Auto dłużej nie pociągnie…

Google zaktualizowało wymagania wobec smartfonów, na których użytkownicy korzystają z Android Auto. Jaki system muszą mieć telefony, aby móc posługiwać się tą aplikacją samochodową?

Jakie wymagania musi spełniać smartfon, aby korzystać z Android Auto?

Android Auto to aplikacja mobilna, opracowana przez Google, która pozwala m.in. na zarządzanie smartfonem, streamowanie obrazu i wybranych usług ze smartfonów wprost na ekran umieszczony w samochodzie. Dzięki temu na wyświetlaczu w pojeździe mamy możliwość korzystania z nawigacji w Mapach i Asystenta Google, nawiązywania połączeń telefonicznych, odczytywania wiadomości oraz dyktowania odpowiedzi (również w wybranych komunikatorach internetowych) czy też uruchamiania niektórych aplikacji rozrywkowych, takich jak na przykład Spotify.

Aby skorzystać z Android Auto przewodowo, wystarczy samochód obsługujący tę funkcję, kabel USB oraz smartfon z systemem Android. Pozostaje więc pytanie, która wersja systemu tę opcję obsłuży. Wbrew pozorom ta samochodowa aplikacja niewiele wymaga.

Jeszcze dwa lata temu z Android Auto można było skorzystać bez większych problemów na smartfonach z Androidem 6.0 Marshmallow lub nowszym. W lipcu 2022 roku Google zaktualizowało warunki i wymagało już minimum Androida 8.0 Oreo. Teraz – w lipcu 2024 roku – wymagania ponownie wzrosły, tym razem do Androida 9.0 Pie. Nie jest to już wersja oprogramowania, w której konieczne jest pobieranie aplikacji, bo jest ona zainstalowana domyślnie.

Co istotne, z aplikacji samochodowej w niektórych samochodach można też skorzystać bezprzewodowo. Wtedy konieczne jest wyposażenie się w smartfon z systemem Android 11 lub nowszym, a w przypadku niektórych urządzeń Google Pixel i Samsung Galaxy minimalnym wymaganiem jest Android 10.

Automatyczne generowanie napisów w filmach na Dysku Google

Google rozszerzyło także funkcjonalność Dysku Google – użytkownicy mogą od teraz automatycznie tworzyć napisy. Aby skorzystać z tej funkcji, należy otworzyć dysk, a następnie najechać kursorem na film wideo, w którym użytkownik chce utworzyć napisy i nacisnąć prawy klawisz myszy. Na rozwijanej liście trzeba odnaleźć i najechać na opcję Informacje o pliku i z kolejnej listy wybrać Zarządzaj ścieżkami z napisami.

Po kliknięciu otworzy się nowe okno, w którym możliwe będzie dodanie ścieżek z napisami lub ich automatyczne generowanie. Efekt można obejrzeć, klikając CC. Na ten moment funkcja obsługiwana jest wyłącznie po angielsku, jednak Google ma w planach wydłużenie listy języków w przyszłości. Co ciekawe, wygenerowane napisy mają nie tylko przyspieszać pracę z filmem, ale też ułatwiać wyszukiwanie konkretnych nagrań zgromadzonych na Dysku Google w oparciu o ich zawartość.