Sztuczna inteligencja, AI
(źródło: Pixabay)

Czegoś takiego jeszcze nie widzieliście. To AI potrafi zrobić z filmem

Nowe narzędzie oparte na sztucznej inteligencji, opracowane przez międzynarodowy zespół badaczy, pozwala na stylizowanie wideo w czasie rzeczywistym. Dzięki tej innowacji filmy na żywo mogą być przekształcane np. w kreskówki.

AI radzi sobie coraz lepiej

Nowe narzędzie Live2Diff to stworzona przez naukowców z Shanghai AI Lab, Max Planck Institute for Informatics i Nanyang Technological University technologia umożliwiająca stylizowanie wideo w czasie rzeczywistym. System ten pokazowo zadziałał z prędkością 16 klatek na sekundę na komputerze z kartą graficzną Nvidia GeForce RTX 4090.

Live2Diff korzysta z jednokierunkowego modelowania uwagi czasowej, co pozwala na utrzymanie spójności czasowej i płynności bez potrzeby przewidywania przyszłych klatek. Dzięki temu możliwe jest przekształcanie wideo na żywo. Nowe rozwiązanie AI umożliwia transformację na różne style, takie jak anime, artystyczne rendery czy pixel art. Technologia ta ma potencjał do szerokiego zastosowania w branży rozrywkowej, mediach społecznościowych czy zawodach kreatywnych.

Do czego można wykorzystać nowe narzędzie?

Jak podkreśla portal VentureBeat, potencjał Live2Diff jest ogromny, zwłaszcza w dziedzinie rozrywki i wydarzeń na żywo. Można sobie wyobrazić koncert, gdzie wykonawcy są natychmiast przekształcani w animowane, bajkowe postacie. Dla twórców treści i influencerów Live2Diff również będzie mogło stanowić istotne narzędzie, pozwalając im na przedstawianie unikalnych wersji siebie np. podczas transmisji na żywo. Tworzy to też możliwość pojawienia się całkowicie „wirtualnych” influencerów, którzy nie będą chcieli zdradzać swojego wyglądu, a jedynie chować się za wygenerowaną postacią.

Nowe rozwiązanie może również znaleźć zastosowanie w grach, wirtualnej turystyce, a nawet w profesjonalnych dziedzinach, takich jak architektura czy projektowanie, gdzie możliwa będzie np. natychmiastowa wizualizacja budowli. Pełny kod tego projektu ma niebawem zostać udostępniony w ramach open-source.

Schemat działania Live2Diff (źródło: Live2Diff via VentureBeat)

Warto zwrócić uwagę także na zagrożenia płynące z tej nowości. Możliwość zmiany wideo na żywo w czasie rzeczywistym może być nadużywana do tworzenia fake newsów lub deepfake’ów. Wraz z rozwojem tej technologii, kluczowe będzie więc współdziałanie twórców i polityków w celu ustanowienia wytycznych i regulacji dla odpowiedzialnego użytkowania i wdrażania takich innowacji.