Snapchat - muzealna ściana projekcyjna Living Portrait
(źródło: Snapchat)

Snapchat pokazał, co potrafi jego sztuczna inteligencja

Popularny komunikator ma zyskać kolejne funkcje oparte o sztuczną inteligencję. Snapchat pochwalił się rozwijanym modelem AI oraz jego możliwościami. Jakie opcje mogą otrzymać użytkownicy w przyszłości?

Sztuczna inteligencja w aplikacji Snapchat

Snapchat to aplikacja mobilna, która pozwala na dzielenie się zdjęciami i filmami, które „znikają” po czasie. Można ulepszać je dodatkami w postaci tekstu, emotikonów i przeróżnych filtrów. Korzystają z niej przede wszystkim ludzie młodzi, choć nie tylko.

W zeszłym roku wokół tego komunikatora powstała niemała afera – wszystko za sprawą sztucznej inteligencji, która bez wiedzy użytkownika publikowała posty. Jednak to nie przeszkodziło właścicielom platformy w kontynuowaniu badań, testów i poszukiwaniu nowych doświadczeń opartych o technologię AI. We wrześniu pochwalono się funkcją Dreams, która pozwalała na generowanie zdjęć typu fantasy na podstawie wykonanego selfie.

Teraz Snapchat pokazał nowość, która w przyszłości będzie mogła połączyć sztuczną inteligencję i rozszerzoną rzeczywistość. Opracowywany model pozwoli użytkownikom na stworzenie na zdjęciach zupełnie innego otoczenia wokół postaci oraz dokonanie zmian w jej stroju, a wszystko to w czasie rzeczywistym i w oparciu o przesłaną podpowiedź tekstową. Nowa funkcja we wpisie blogowym właścicieli komunikatora nazywana jest wczesnym prototypem i jednocześnie ma pojawić się już wkrótce. Termin premiery nie został jeszcze ujawniony.

Te funkcje ulepszą Twoje zdjęcia

Snapchat zapowiada także kolejne narzędzia oparte o sztuczną inteligencję. Nowy pakiet GenAI Suite ma pojawić się w oprogramowaniu AR Lens Studio. Użytkownicy zyskają możliwość tworzenia niestandardowych efektów w rozszerzonej rzeczywistości.

Najnowsza aktualizacja obejmie ulepszenia twarzy i możliwość dodawania efektów kolorystycznych i innych obiektów na zdjęciach. Funkcja ma działać w oparciu o przesłane podpowiedzi tekstowe i pozwoli m.in. na dostosowanie intensywności modyfikacji, a także określenie, w jakim stopniu użytkownik może być identyfikowalny.

Firma pochwaliła się, że nawiązała współpracę z londyńskim muzeum sztuki National Portrait Gallery, które znane jest z posiadania ogromnej liczby portretów. Ta kooperacja pozwala na tworzenie kultowych stylów portretowych za pomocą pakietu GenAI Suite. Użytkownicy aplikacji mogą ulepszać swoje zdjęcia w oparciu o wybrany styl, a także przesyłać je na muzealną ścianę Living Portrait.

Właściciele komunikatora mają zamiar nadal poszerzać horyzonty wykorzystania sztucznej inteligencji.