twarz skanowanie twarzy AI Sztuczna Inteligencja
fot. Pixabay

Rada UE zaakceptowała AI Act. Takie rzeczy będą zakazane

Choć sztuczna inteligencja rozwijana jest od bardzo dawna, to dopiero w ciągu ostatnich miesięcy pokazała się od zupełnie innej, bardziej użytecznej dla przeciętnego zjadacza chleba strony. Jej rozwój nie może jednak pozostać niekontrolowany, dlatego Rada Unii Europejskiej przyjęła dziś AI Act, do którego będą musiały się dostosować przedsiębiorstwa świadczące swoje usługi na terenie Wspólnoty. W przeciwnym wypadku zapłacą karę.

Rada UE przyjęła AI Act. Sztuczna Inteligencja nie będzie mogła zostać wykorzystana w każdym celu

Rada Unii Europejskiej nazywa AI Act sztandarowym ustawodawstwem, ponieważ są to pierwsze przepisy na świecie, określające zasady wykorzystania sztucznej inteligencji. W ich przypadku zastosowano zasadę, że ​​im wyższe ryzyko wyrządzenia szkody społeczeństwu, tym surowsze zasady.

Nowe prawo kategoryzuje różne rodzaje sztucznej inteligencji według ryzyka. Na przykład modele AI ogólnego przeznaczenia (GPAI) będą podlegać ograniczonym wymogom, między innymi w zakresie przejrzystości, ponieważ stwarzają one „ograniczone ryzyko”. Z kolei modele wysokiego ryzyka mogą zostać dopuszczone do użytku, ale muszą spełnić szereg wymogów i obowiązków.

Jednocześnie AI Act zakazuje wykorzystania modeli sztucznej inteligencji w kilku przypadkach – do manipulacji poznawczo-bahawioralnej i punktacji społecznej oraz predykcyjnych działań policyjnych opartych na profilowaniu i systemach wykorzystujących dane biometryczne do kategoryzowania ludzi według określonych kategorii, takich jak rasa, religia czy orientacja seksualna.

Za nieprzestrzeganie nowych przepisów grozić będą kary w wysokości ustalonego procentu całkowitego rocznego obrotu (w poprzednim roku) firmy, która dopuściła się naruszenia lub z góry ustalona kwota, w zależności od tego, która wartość jest wyższa. W przypadku MŚP i start-upów stosowane będą proporcjonalne kary administracyjne.

AI Act nie pozostanie martwym prawem

W egzekwowaniu nowego prawa w całej Unii Europejskiej pomoże Biuro AI w Komisji Europejskiej. Wesprze je w tym panel naukowy złożony z niezależnych ekspertów. Ponadto powstanie Rada AI składająca się z przedstawicieli państw członkowskich, której zadaniem będzie doradzanie Komisji Europejskiej i państwom członkowskim oraz wspieranie ich w zakresie spójnego i skutecznego stosowania ustawy o sztucznej inteligencji.

Po podpisaniu przez przewodniczących Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej AI Act zostanie w najbliższych dniach opublikowany w Dzienniku Urzędowym UE i wejdzie w życie 20 dni po publikacji. Nowe rozporządzenie zacznie obowiązywać dwa lata po wejściu w życie, z pewnymi wyjątkami dotyczącymi przepisów szczegółowych.