Apple ogłosił nowe funkcje dostępu, które dedykowane są nie tylko tradycyjnym użytkownikom, ale mogą pomóc również niepełnosprawnym. Wśród nowych technologii na iPhone’y i iPady ma pojawić się m.in. śledzenie wzroku, umożliwiające niewidomym i niedowidzącym sterowanie smartfonem, sposoby wspomagające walkę z przykrymi objawami choroby lokomocyjnej czy też ciekawą opcję Music Haptics, która pozwoli niesłyszącym „poczuć” muzykę.
Ułatwienia iPhone’a i iPada dla niepełnosprawnych
iPhone i iPad zostaną wyposażone w Eye Tracking, czyli funkcję śledzenia wzroku, której działanie związane jest ze sztuczną inteligencją. Technologia ta pozwoli nawigować smartfonem i tabletem, bez żadnych dodatkowych akcesoriów, w oparciu o ruchy gałek ocznych.
Użytkownik będzie mógł swobodnie poruszać się po aplikacjach, uruchamiać i przechodzić przez ich poszczególne elementy, wykorzystując do tego wyłącznie ruch narządu wzroku. Opcja ta ma znacząco ułatwić niepełnosprawnym i korzystanie z tych urządzeń. Eye Tracking korzysta z przedniej kamery, kalibruje oraz konfiguruje się w zaledwie kilka sekund. Zgromadzone dane przechowywane są w pamięci urządzenia, dzięki czemu są bezpieczne.
Apple dla niepełnosprawnych przygotował także funkcję Music Haptics. Jej zadaniem jest generowanie stuknięć i wibracji w zależności od rytmu, dynamiki i harmonii danej kompozycji. Opcja ta ma pozwolić niesłyszącym i niedosłyszącym na „odczuwanie” muzyki. Znajdzie zastosowanie z milionami utworów dostępnych w Apple Music oraz zostanie udostępniona programistom jako interfejs API, co może jeszcze bardziej zwiększyć jej dostępność.
Wśród nowych funkcji na iPady i iPhone’y pojawiło się też przypisywanie niestandardowych wypowiedzi, które będą pełniły rolę skrótu dla konkretnych i rozbudowanych zadań. Skrót, oparty o uczenie maszynowe, ulepszy rozpoznawanie mowy i będzie zrozumiały dla asystenta głosowego Siri. Funkcja ma sprawdzić się u osób walczących z postępującymi schorzeniami pogarszającymi mowę, takimi jak porażenie mózgowe, stwardnienie zanikowe boczne czy udar.
Łatwiejsze podróże z nowymi opcjami Apple
Apple opracował także rozwiązanie dla osób, które podczas podróży cierpią na chorobę lokomocyjną. Vehicle Motion Cues, dedykowany na iPhone’y i iPady, ma ograniczyć przykre objawy, wynikające z konfliktu sensorycznego.
Zadaniem urządzenia będzie wyświetlanie animowanych kropek na krawędziach ekranu. Ich położenie zależeć ma od aktualnego ruchu wykonywanego przez pojazd, który wyczuwany jest za pomocą czujników wbudowanych w smartfony i tablety. Funkcja nie będzie przeszkodą dla przeglądanych na urządzeniach treści, kropki będą niejako nałożone na dany podgląd i mogą uruchamiać się automatycznie – opcję można będzie włączyć w Centrum sterowania.
Nowości mają dotrzeć także do Apple CarPlay, gdzie kierowca czy pasażer będą mogli sterować aplikacjami za pomocą głosu. System wesprze niesłyszących i niedosłyszących za pomocą funkcji rozpoznawania dźwięków syren i klaksonów, a także doda ułatwienia dla osób z chorobami oczu – od kolorystycznego dostosowania interfejsu, aż po zwiększenie czcionki i pogrubienie tekstu.
Jeszcze więcej możliwości
Nowe funkcje mają nadejść także do systemu VisionOS. Wśród opcji mają pojawić się napisy na żywo, które ułatwią użytkownikom z upośledzeniem słuchu rozumienie na żywo w czasie rozmów FaceTime. Apple Vision Pro obsłuży dodatkowe aparaty słuchowe oraz pozwoli na przeniesienie napisów podczas korzystania z Apple Immersive Video.
Technologiczny gigant z Cupertino dodał m.in. listę dostępnych głosów w VoiceOver na komputerach Mac, funkcję Switch Control służącą do rozpoznawania gestów za pomocą dotknięcia palcem, a także zaktualizował Lupę, która zaoferuje tryb czytnika.