Polacy sporo piszą w internecie. Niestety nierzadko z błędami. Które z nich powtarzają się najczęściej? Odpowiedź przynosi najnowszy raport o kondycji polskiej ortografii.
Jakie błędy popełniamy w internecie najczęściej?
21 lutego świętujemy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. To dobry moment, by pochylić się nad opublikowanym w tym tygodniu raportem o kondycji polskiej ortografii w internecie. Jak co roku zespoły marek Nadwyraz.com i Polszczyzna.pl przeanalizowały najczęściej popełniane błędy przez polskich internautów i podzieliły się wnioskami w postaci takiego właśnie zestawienia.
Podstawowy wniosek z raportu nie napawa optymizmem: świadomość językowa wśród Polaków utrzymuje się na podobnym poziomie i nie zachodzą w niej znaczące zmiany. Nadal powtarzamy te same błędy, które niechlubnie pojawiają się na licznych stronach i w portalach internetowych – napisali autorzy badania. Na potrzeby najnowszej edycji przeanalizowali ponad 3,3 mln błędów we wpisach i komentarzach opublikowanych w serwisach typu Facebook, X, Wykop, YouTube czy TikTok oraz wielu stronach WWW różnego rodzaju.
Naprawdę nie wiemy, jak pisać na pewno. A w ogóle to już w ogóle
Przejdźmy do konkretów. Niechlubne podium prezentuje się dokładnie tak samo jak rok i dwa lata temu. W 2023 roku najczęściej popełniane błędy w internecie to: napewno (które powinniśmy pisać rozdzielnie) oraz na prawdę (w którym to z kolei poprawna jest pisownia łączna). Niemałe trudności sprawia nam też w ogóle, które zapisujemy albo jako wogóle, albo nawet wogule.
Nie radzimy sobie także z na razie, na co dzień, poza tym i co najmniej. Nie wiem chcemy pisać łącznie, a wyzywając innych od złodziei, na siłę wciskamy literkę „j” tuż przed końcem wyrazu. Problematyczne jest też in vitro, które w rankingu znajduje się po raz pierwszy, a które nierzadko zapisujemy bez spacji. Tuż za pierwszą dziesiątką uplasowały się takie perełki jak wziąść, na przeciwko, z przed i zprzed, bende oraz pod rząd (w tym ostatnim przykładzie pod względem ortografii wprawdzie wszystko gra, ale poprawną formą jest jednak z rzędu).
Pomimo dostępu do informacji i narzędzi wspierających poprawność świadomość językowa użytkowników polskiego internetu niekoniecznie idzie w kierunku oczekiwanego postępu. Nieustająca obecność błędów, zwłaszcza tych dotyczących pisowni łącznej i rozłącznej, oznacza konieczność intensyfikacji działań edukacyjnych mających na celu podniesienie kompetencji językowych w przestrzeni internetowej. Nadwyraz.com
Pełna lista 50 najczęstszych błędów językowych w Internecie w 2023 roku
Poniżej przedstawiamy pełną listę 50 najczęściej popełnianych błędów językowych w Internecie. W nawiasie znajduje się poprawna forma.
- napewno (na pewno),
- na prawdę (naprawdę),
- wogóle / wogule (w ogóle),
- narazie (na razie),
- na codzień / nacodzień (na co dzień),
- po za tym / pozatym (poza tym),
- conajmniej (co najmniej),
- niewiem (nie wiem),
- złodzieji (złodziei),
- invitro (in vitro),
- wziąść (wziąć),
- na przeciwko / na przeciw (naprzeciwko / naprzeciw),
- z przed / zprzed (sprzed),
- bende (będę),
- pod rząd (z rzędu),
- jusz (już),
- orginalny (oryginalny),
- żądzić (rządzić),
- dlatego bo (dlatego że),
- okres czasu (okres / czas),
- dopuki / do póki / do puki (dopóki),
- spowrotem (z powrotem),
- apropo / a propo (à propos),
- muj (mój),
- nonstop / non-stop (non stop),
- nota bene (notabene),
- jaki kolwiek / jaka kolwiek (jakikolwiek / jakakolwiek),
- przedewszystkim (przede wszystkim),
- rzaden (żaden),
- trwać nadal (trwać),
- na wzajem (nawzajem),
- puźniej / puźno (później / późno),
- żygać (rzygać),
- kartka papieru (kartka),
- conieco / co nie co (co nieco),
- muzg (mózg),
- nie nawidze (nienawidzę),
- z poza (spoza),
- ktury (który),
- ludzią (ludziom),
- co kolwiek (cokolwiek),
- doktór / doktur (doktor),
- komętarz / komętasz (komentarz),
- nienajlepszy (nie najlepszy),
- nisz (niż),
- z tamtąd (stamtąd),
- w śród (wśród)
- coniemiara / co nie miara (co niemiara),
- dziecią (dzieciom),
- cuż / cusz (cóż).
Który błąd razi Cię w internecie najbardziej?