Chociaż „prawdziwe 5G” dopiero wchodzi do powszechnego użytku w naszym kraju, to jednak prace nad kolejnym, nowym standardem sieci są już w zaawansowanej fazie. Według ekspertów 6G będzie rozwijać się bardzo szybko, a komercyjnie zostanie uruchomione całkiem niedługo.
Prace nad 6G trwają od lat
W naszym kraju trwał naprawdę długi serial związany z aukcjami na częstotliwości 5G. W końcu jednak operatorzy sieci komórkowych uzyskali swoje przydziały, za które słono zapłacili i oferują już klientom oferty, pozwalające korzystać z „prawdziwego 5G”. Prace nad siecią szóstej generacji trwają jednak od dłuższego czasu. Już w 2019 roku informowali o tym Samsung i Huawei. W 2021 roku również gigant z Cupertino potwierdził prace nad 6G. To samo rok później ogłosiło LG.
Szósta generacja sieci komórkowej przyniesie spore usprawnienia, ponieważ może pozwolić na bezprzewodową transmisję danych o prędkości nawet 1 Tb/s. Sprawą 6G oraz jego sprawnego wprowadzenia zajęli się analitycy z Juniper Research. W przygotowanym przez siebie raporcie Global 6G Development 2024-2032 przewidują oni, że komercyjne wprowadzenie nowego standardu może nastąpić już w 2029 roku. Co jeszcze wynika z raportu?
Nowa sieć może rozwijać się bardzo szybko
W kontekście rozwoju nowej sieci analitycy są bardzo optymistyczni, jednak podkreślają, że aby założenia przerodziły się w rzeczywistość, operatorzy będą musieli zmierzyć się z różnego rodzaju wyzwaniami, przede wszystkim natury technicznej. Największym z nich mogą być zakłócenia sieci wynikające z konieczności zastosowania wysokich częstotliwości.
Eksperci z Juniper Research sugerują, że operatorzy powinni inwestować w technologię Reconfigurable Intelligent Surfaces (RIS), opierającą się programowalnych powierzchniach, które mogą dynamicznie manipulować falami elektromagnetycznymi poprzez odbijanie, załamanie czy skupianie sygnałów radiowych w pożądanych kierunkach. Może to pomóc zminimalizować skutki zakłóceń (spowodowanych przez duże przeszkody, takie jak budynki), wpływających negatywnie na działanie usług sieciowych. Aby w pełni wykorzystać potencjał technologii RIS w sieciach 6G, analitycy zalecają implementację sztucznej inteligencji do śledzenia i dostosowywania ustawień systemów w czasie rzeczywistym.
Początkowy zasięg sieci 6G zostanie zapewniony w najgęściej zaludnionych obszarach geograficznych, aby obsłużyć jak największą liczbę użytkowników. Dlatego też technologia RIS będzie kluczem do zapewnienia wartościowej usługi 6G zarówno klientom indywidualnym, jak i korporacyjnym w ciągu pierwszych kilku lat funkcjonowania sieci. Alex Webb, współautor raportu Juniper Research
Sieć szóstej generacji ma rozwijać się bardzo szybko. Informacje zawarte w raporcie mówią o tym, że w ciągu pierwszych dwóch lat dostępności 6G może działać nawet 290 mln połączeń. Najnowsze standardy GSM przyniosą także spore przychody. Analitycy przewidują, że w 2030 roku operatorzy zarobią na 5G i 6G nawet 748 mld dolarów.