tablet dziecko sluchawki youtube
(fot. Oleksandr Canary Islands / Pexels, CC0)

Nie uwierzysz, w jakim wieku polskie dzieci dostają swój pierwszy smartfon

Z najnowszego raportu wynika, że w Polsce coraz młodsze dzieci dostają swoje pierwsze smartfony. Przeciętny wiek, w którym otrzymuje się telefon z dostępem do Internetu znacząco się obniżył. Jest też wiele innych ciekawych kwestii m.in. ile czasu młodzież spędza obecnie w sieci, oraz jak często pada w niej ofiarą gnębienia lub wyśmiewania.

Smartfony w rękach najmłodszych

Smartfony stały się nieodłącznym elementem codzienności, także w życiu najmłodszych. Badania przeprowadzone przez NASK w ramach projektu „Nastolatki 3.0” rzucają światło na to, w jakim wieku polskie dzieci otrzymują swój pierwszy smartfon, oraz jak wygląda ich obecność w wirtualnym świecie, który nazwany jest przez instytut „współczesnym podwórkiem”.

Jednym z najbardziej zaskakujących faktów wynikających z tego badania jest to, że przeciętny wiek, w którym polskie dzieci dostają „pierwszy telefon z dostępem do Internetu” to 8 lat i 5 miesięcy. Warto zauważyć, że większość portali społecznościowych wymaga ukończenia 13. roku życia, by z nich korzystać. W praktyce oznacza to, że wiele dzieci obchodzi takie ograniczenia, podając fałszywe dane.

Rodzice często nie zdają sobie sprawy z treści, z jakimi ich dzieci mogą się spotkać w sieci, a influencerzy, którzy stają się idolami młodych użytkowników, często prezentują treści nieadekwatne do ich wieku.

Analiza danych z raportu ujawnia także stale rosnący trend w czasie spędzanym przez dzieci i młodzież w Internecie. Statystyki pokazują, że obecnie średnia ilość czasu poświęcanego na korzystanie z sieci w dni robocze to 5 godzin i 36 minut, a podczas weekendów wzrasta do 6 godzin i 16 minut. Warto dodać, że poprzednie badanie wskazywało na średni czas online na poziomie 4 godzin i 50 minut dziennie.

chłopak chłopiec boy child dziecko smartfon smartphone
fot. VisionPics / Pixabay

Z czym w sieci spotykają się młodzi użytkownicy?

Choć większość rodziców (60%) deklaruje, że ustala zasady korzystania z Internetu, nastolatkowie często tego nie potwierdzają. Badanie pokazuje wysoką rozbieżność pomiędzy deklaracjami rodziców a odczuciami dzieci. Rodzice są także często nieświadomi zagrożeń, jakie mogą spotkać ich dzieci w mediach społecznościowych.

Niemal 40% nastolatków doświadczyło wyzwisk w sieci, a co czwarty był ośmieszany lub poniżany, głównie z powodu wyglądu fizycznego. Jednak blisko 60% rodziców nie jest świadomych, że ich dzieci doświadczają takiej przemocy online. Podobne rozbieżności widać także w świadomości rodziców na temat otrzymywania przez dzieci zdjęć o charakterze pornograficznym – 80% rodziców nie wie o takich sytuacjach, podczas gdy ponad 30% nastolatków potwierdza otrzymywanie takich materiałów​​​​​​.

Rosnącym zagrożeniem okazują się również tzw. patostreamy, czyli transmisje na żywo, podczas której prezentowane są m.in. libacje alkoholowe, przemoc domowa, czy inne nielegalne zachowania. Takie treści regularnie ogląda 25% nastolatków, a jedynie 13% rodziców jest tego świadomych.

Internet jest już immanentną częścią życia, szczególnie młodych ludzi, którzy nie znają czasów sprzed internetu. Nie znaczy to jednak, że możemy jako dorośli uznać to za fakt, wobec którego nie możemy nic zrobić. Wiele akcji edukacyjno-informacyjnych, w dużej mierze realizowanych przez NASK, kładzie ogromny nacisk na to, jak ważna jest codzienna troska i uwaga dorosłych skierowana na to, co najmłodsi robią online. Bezpieczeństwo dzieci w sieci nie jest pustym hasłem. Idzie za nim wiele szkoleń, kampanii, akcji, do korzystania, z których zachęcamy rodziców, opiekunów i nauczycieli. Mateusz Mrozek, Dyrektor Pionu Ochrony Informacyjnej Cyberprzestrzeni