Choć EMUI 13 zostało oficjalnie zaprezentowane w październiku 2022 roku, to producent nie podał wówczas listy urządzeń, które otrzymają najnowszą wersję interfejsu. Zrobił to dopiero teraz, po wielu miesiącach oczekiwania i zadawania pytań, które aż do dziś pozostawały bez odpowiedzi.
Lista smartfonów Huawei, które otrzymają aktualizację do EMUI 13
Producent oficjalnie poinformował, że najnowsza wersja EMUI zostanie udostępniona właścicielom następujących smartfonów:
- Mate Xs 2,
- Mate 40 Pro,
- P50 Pocket,
- P50 Pro,
- P50,
- nova 10,
- nova 10 Pro,
- nova 10 SE,
- nova 9,
- nova 9 SE,
- nova Y90.
Jak widać, na liście nie znalazły się smartfony z serii Huawei P30, choć wcześniej można było natknąć się na informacje, że otrzymają one aktualizację do EMUI 13. Tak się jednak nie stanie. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku rodziny Mate 20 – ona, choć dostała EMUI 12, nie może już liczyć na EMUI 13. Właściciele ww. modeli mogą być zawiedzeni tym faktem, bo również w Polsce wciąż wiele osób korzysta z nich na co dzień.
Co ciekawe, producent mimo wszystko nie zapomina o smartfonach z serii Huawei P30 – użytkownicy flagowców z 2019 roku w Chinach otrzymali aktualizację HarmonyOS o oznaczeniu 3.0.0.168, która ma poprawić efekty aparatu w niektórych sytuacjach i kilka innych szczegółów, a ponadto zawiera najnowsze poprawki zabezpieczeń.
Kiedy Huawei udostępni aktualizację do EMUI 13?
Wraz z listą urządzeń, które otrzymają najnowsze wydanie EMUI, Huawei podał harmonogram udostępniania aktualizacji dla uprawnionych smartfonów:
- Mate Xs 2 – od czerwca 2023 roku,
- Mate 40 Pro – wrzesień 2023 roku,
- P50 Pocket – od czerwca 2023 roku,
- P50 Pro – od czerwca 2023 roku,
- P50 – od czerwca 2023 roku,
- nova 10 – lipiec 2023 roku,
- nova 10 Pro – lipiec 2023 roku,
- nova 10 SE – wrzesień 2023 roku,
- nova 9 – październik 2023 roku,
- nova 9 SE – grudzień 2023 roku,
- nova Y90 – grudzień 2023 roku.
Co nowego w EMUI 13?
Jako że na polskiej stronie Huawei jest dostępna zakładka poświęcona EMUI 13, można się spodziewać, że użytkownicy smartfonów marki w Polsce też mogą oczekiwać aktualizacji. A jest na co czekać, ponieważ najnowsza wersja interfejsu przynosi sporo nowości i zmian, na przykład:
- przeciągnięcie palcem w górę po ikonie aplikacji zapewni natychmiastowy dostęp do najważniejszych informacji,
- możliwość zmiany wielkości widżetów i układania ich w stosy oraz mnogość opcji ich ułożenia na ekranie,
- możliwość zmiany wielkości folderów ze skrótami do aplikacji,
- SuperHub, czyli schowek, do którego przeciągnięciem palca można przenosić tekst, zdjęcie lub plik, aby potem móc wykorzystać je na przykład podczas tworzenia e-maila,
- tryb okna poziomego, który umożliwia otwieranie aplikacji ze smartfona w dużych, poziomych oknach na ekranie laptopa,
- tryb wielu aparatów, dzięki któremu można zrobić zdjęcie smartfonem z poziomu innych urządzeń Huawei w pobliżu,
- SuperStorage, który pozwala zwolnić nawet 20 GB pamięci dzięki uporządkowaniu zduplikowanych plików i kompresji rzadziej używanych aplikacji,
- Centrum prywatności i Centrum bezpieczeństwa, które pozwalają zadbać o – na co wskazuje ich nazwa – prywatność i bezpieczeństwo.