To dobra wiadomość dla wszystkich, którzy korzystają z WhatsApp za pomocą natywnej aplikacji dla systemu Windows. Pojawiła się nowa wersja programu, która wprowadza jedną zasadniczą zmianę. Dzięki niej Wasze rozmowy będą znacznie bezpieczniejsze.
WhatsApp na Windows
WhatsApp już od wielu lat był dostępny na komputerach z systemem Windows. Nie można było jednak nazwać tego programu pełnoprawną, samodzielną aplikacją. Przede wszystkim z tego względu, że do wysłania i odbierania wiadomości konieczne było stałe połączenie ze smartfonem. Ta sytuacja zmieniła się jednak w sierpniu zeszłego roku, kiedy na Windows zawitała natywna aplikacja dla systemu Windows.
Aplikacja wprowadziła sporo ułatwień dla użytkowników. Najważniejszym z nich był bez wątpienia fakt, że program, by poprawnie działać, nie wymaga stałego połączenia smartfona z komputerem. W styczniu tego roku serwis w formie natywnej apki pojawił się również na komputerach z system macOS.
Wśród niedawnych nowości dotyczących tego serwisu warto wspomnieć również o tym, że WhatsApp mocno zainspirował się platformą Meta i wprowadził nowe funkcje Statusów. To rozwiązanie bardzo podobne do Stories znanych z Instragrama. Status WhatsApp znika po 24 godzinach, a użytkownicy mogą udostępniać zdjęcia, filmy, GIF-y, tekst, linki oraz wiadomości głosowe.
Nowość, która zadba o bezpieczeństwo
Na swoim profilu w serwisie Facebook, właściciel Mety (czyli również WhatsAppa) Mark Zuckerberg opublikował informację, z której wynika, że nowa wersja aplikacji przeznaczona na systemy Windows umożliwia szyfrowane end-to-end połączeń grupowych.
Warto przypmnieć, że szyfrowanie end-to-end (E2E) jest metodą ochrony danych, która polega na zaszyfrowaniu informacji na etapie ich przesyłania, tak aby tylko odbiorca końcowy był w stanie je odczytać. Szyfrowanie takie oznacza, że tylko osoba, która jest adresatem wiadomości, posiada klucz deszyfrujący, który pozwala na odczytanie zaszyfrowanej treści.
Najnowsza wersja WhatsApp dla Windows, którą można już pobrać z Windows Store obsługuje szyfrowanie end-to-end podczas wykonywania grupowych rozmów wideo z maksymalnie 8 osobami i grupowych rozmów audio z maksymalnie 32 osobami. Meta zapowiedziała, że w przyszłości zwiększy liczbę osób dopuszczonych do rozmowy grupowej.
Na początku tego tygodnia Meta ogłosiła również, że chce umożliwić administratorom grup w aplikacji większą kontrolę nad prywatnością ich grup. Dlatego wprowadza proste narzędzie, które daje administratorom możliwość szybkiego decydowania, kto może dołączyć do grupy.