Nowy Mac mini może okazać się interesującą propozycją dla użytkowników, którzy poszukują komputera do bardziej profesjonalnych zadań, wymagających często większej mocy obliczeniowej. Oczywiście dostępny jest on również w słabszej wersji, która zadowoli osoby poszukujące niewielkiego i dobrego komputera stacjonarnego.
Nowy Mac mini z procesorami Apple M2
Pierwszy Mac mini, w którym zamiast układu Intela znalazł się autorski procesor Apple, został pokazany światu w listopadzie 2020 roku. Natomiast teraz firma Tima Cooka zaprezentowała jego następcę. Co prawda, nie została zorganizowana duża konferencja, a na głównym kanale Apple opublikowano blisko 20-minutową prezentację nowości (w tym nowych MacBooków Pro), ale jak najbardziej mamy do czynienia z interesującym urządzeniem.
Podstawowa wersja wyposażona jest w procesor Apple M2, który wcześniej zadebiutował już w nowym MacBooku Air i odświeżonym MacBooku Pro. Składa się on z 8-rdzeniowego CPU, 10-rdzeniowego GPU oraz 16-rdzeniowego systemu Neural Engine. Do tego dochodzi 8 GB RAM i 256 GB na dane. Oczywiście można wybrać wariant z większą pamięcią. W przypadku RAM-u mamy jeszcze 16 lub 24 GB. Z kolei miejsca na dane możemy mieć nawet 2 TB. Co ciekawe, za większą szybkość interfejsu Ethernet (10 Gb) trzeba dopłacić 600 złotych.
Mac mini wyposażony jest również w dwa porty USB typu C/Thunderbolt 4, port HDMI, dwa porty USB-A oraz gniazdo słuchawkowe. Dla większości użytkowników taki zestaw powinien być wystarczający, aczkolwiek szkoda, że zabrakło gniazda na karty pamięci. Jeśli chodzi o łączność bezprzewodową, to mamy Wi‑Fi 6E i Bluetooth 5.3.
Dla bardziej wymagających użytkowników przygotowany został Mac mini z procesorem Apple M2 Pro. Warto zaznaczyć, że poprzednik nie był dostępny z układem M1 Pro, a wyłącznie z podstawowym Apple M1. Jak podaje firma z Cupertino, model z M2 Pro w porównaniu do Maka mini z M1 zapewnia:
- nawet 2,5x lepszą wydajność grafiki w aplikacji Affinity Photo,
- nawet 4,2x szybsze transkodowanie wideo ProRes w aplikacji Final Cut Pro,
- nawet 2,8x płynniejszą rozgrywkę w grze Resident Evil: Village.
Zależnie od wybranego wariantu, Apple M2 Pro będzie składał się z 10-rdzeniowego CPU i 16-rdzeniowego GPU lub z 12-rdzeniowego CPU i 19-rdzeniowego GPU. W każdym z tych wariantów mamy do dysozycji 16-rdzeniowy system Neural Engine. W podstawie otrzymujemy 16 GB RAM i 512 GB na dane, ale w topowej konfiguracji bedzie to 32 GB RAM i aż 8 TB na dane użytkownika.
Tutaj również za szybszy interfejs Ethernet (10 Gb) trzeba dopłacić 600 złotych. Jeśli chodzi o dostępne złącza, to lista przedstawia się następująco: cztery porty USB typu C/Thunderbolt 4, dwa USB‑A, HDMI, Gigabit Ethernet i gniazdo słuchawkowe. Łączność bezprzewodowa realizowana jest z wykorzystaniem modułów Wi‑Fi 6E i Bluetooth 5.3.
Nowy Mac mini – ile kosztuje?
Najbardziej podstawowa wersja z Apple M2, 8 GB RAM i 256 GB została wyceniona na 3499 złotych. Przykładowo, za dodatkowe 8 GB RAM trzeba dopłacić 1200 złotych, a za dysk o pojemności 512 GB również 1200 złotych.
Mac mini z Apple M2 Pro startuje od 7499 złotych, ale jeśli zdecydujemy się na mocniejszą wersję tego procesora, to cena wyniesie już 9299 złotych. Zamówienia można już składać, a komputer ma być dostępny od 24 stycznia.