Tłumacz Google jest już z nami prawie 17 lat i nie wygląda na to, żeby coś było mu w stanie zagrozić w kwestii popularności. Tym bardziej, że kolejne języki dołączyły do listy tłumaczeń obsługiwanych offline.
Przetłumacz mi to
Na wszelki wypadek, gdyby ktoś nie wiedział – Tłumacz Google to narzędzie opracowane w celu szybkiego tłumaczenia tekstów, dokumentów czy serwisów internetowych. Na początku korzystał z systemu tłumaczeń statystycznych (przekład tworzony w oparciu o modele statystyczne generowane przez analizę tzw. tekstów równoległych), ale od listopada 2016 roku funkcjonuje w oparciu o tłumaczenie neuronalne (wykorzystanie sztucznej sieci neuronowej oraz metod głębokiego uczenia). Dzięki temu tłumaczenia stały się o wiele bardziej precyzyjne oraz naturalne.
Choć zazwyczaj korzystamy z internetowych tłumaczy podczas przeglądania internetu, trafiają się sytuacje, gdzie warto mieć dostęp do przekładu bez dostępu do sieci. Google zdaje sobie z tego sprawę i tydzień temu zapowiedziało wdrożenie kolejnych 33 języków do opcji tłumaczenia offline do aplikacji Tłumacz Google na iOS oraz Androidzie. Wczoraj rozpoczęło się wprowadzanie aktualizacji, za pomocą której będzie w stanie przetłumaczyć teksty z następujących języków bez dostępu do sieci:
- baskijski,
- birmański,
- cebuański,
- cziczewa,
- fryzyjski,
- gaelicki szkocki,
- hausa,
- hawajski,
- hmong,
- igbo,
- jawajski,
- jidysz,
- joruba,
- khmerski,
- korsykański,
- kurdyjski,
- laotański,
- łaciński,
- luksemburski,
- malgaski,
- maoryjski,
- orija,
- rwanda,
- samoański,
- sotho,
- shona,
- sindhi,
- sundajski,
- tatarski,
- turkmeński,
- ujgurski,
- xhosa,
- zulu.
Tłumacz Google i reszta świata
Choć na pierwszy rzut oka może wydawać się, że mowa o niszowych językach, tak naprawdę w rejonie azjatyckim oraz afrykańskim wiele z nich stanowi język urzędowy państw (birmański) lub są one używane na sporym obszarze geograficznym (rwanda). Podejrzewam, że w tak małych, czasami słabo rozwiniętych państwach dostęp do sieci może być często utrudniony. Dlatego, jeżeli wybieracie się w przyszłości na wakacje do Mjanmy, Laosu czy na Hawaje, z pewnością docenicie możliwość skorzystania z podręcznego tłumacza.
Jak skorzystać z opcji tłumacza offline? Wystarczy, że w aplikacji klikniecie na ikonę Waszego profilu (prawy górny róg) a następnie wybierzecie zakładkę „Pobrane języki”. Wystarczy wybrać to, co chcecie mieć zawsze pod ręką i gotowe.