Samsung jest jednym z niekwestionowanych liderów na rynku pamięci. Wiele urządzeń, z których korzystamy na co dzień, bazuje na modułach koreańskiego giganta technologicznego. Jak się okazuje, firma idzie o krok dalej i oficjalnie ogłosiła, że tworzy pierwsze na świecie 12 nm pamięci DRAM DDR5.
Samsung i 12 nm pamięci DDR5
Samsung Electronics ogłosił, że wreszcie opracował pierwsze na świecie 16-gigabitowe pamięci DRAM DDR5, które będą produkowane na masową skalę w 12-nanometrowym procesie litograficznym. Co ciekawe, moduły zostały przygotowane z myślą o jak najlepszej kompatybilności z najnowszymi procesorami AMD Ryzen 7000, które korzystają z modułów RAM 5. generacji.
Niższy, 12-nanometrowy proces technologiczny oczywiście będzie miał bezpośrednie przełożenie na wyższą wydajność, a także energooszczędność. Dane nie pozostawiają złudzeń – nowe moduły mają zapewnić nawet 23% wyższą wydajność niż chipy DRAM poprzedniej generacji.
Wielowarstwowa litografia zastosowana przez Samsunga pozwala uzyskanie matryc o najwyższej gęstości, z 20% wyższą sprawnością wafla krzemu. Moduły są w stanie zaoferować szybkość na poziomie 7,2 Gb/s, co jest naprawdę wysoką wartością – przekłada się to na możliwość przetworzenia dwóch 30-gigabajtowych filmów 4K w ciągu jednej sekundy.
Masowa produkcja 12-nm pamięci DRAM DDR5 rozpocznie się już w 2023 roku.
To dobry krok w stronę przystosowania rynku do DDR5
Wraz z premierą 12. generacji procesorów Intel Alder Lake, po raz pierwszy dostaliśmy konsumencką platformę wspierającą pamięci DDR5, a ceny modułów były początkowo niezwykle drogie. Dzisiaj, gdy już kilka platform korzysta z pamięci (czyli 12. i 13. generacja układów Intela oraz mobilne procesory AMD Ryzen 6000, a także desktopowe Ryzen 7000), ceny pamięci nowej generacji są wyraźnie niższe.
Decyzja Samsunga o produkcji 12-nm modułów DRAM z pewnością sprawi, że rynek jeszcze bardziej przystosuje się do nowego standardu. Nawet sam wysoko postawiony pracownik Samsunga twierdzi, że DRAM produkcji Koreańsczyków będzie kluczowym czynnikiem przystosowania się rynku do DDR5.