Przyszłość Mercedesa należy do samochodów elektrycznych. Jak wynika z najnowszych informacji, niektóre z tych elektryków mają być produkowane w Polsce.
Elektryczne vany z polskiej fabryki
Warto mieć na uwadze, że elektryfikacja napędów nie dotyczy wyłącznie osobowych Mercedesów, ale również samochodów dostawczych. Co więcej, już teraz w portfolio niemieckiego producenta znajdziemy chociażby eVito czy eSprintera. Oczywiście to dopiero początek i jednym z celów jest pełna elektryfikacja aut dostawczych.
W celu przeprowadzenia elektryfikacji samochodów dostawczych potrzebne będą fabryki, w których te auta będą powstawać. Okazuje się, że jedna z nich będzie zlokalizowana w Polsce.
Mercedes-Benz Vans poinformował o porozumieniu z polskim rządem o rozbudowie europejskiej sieci produkcji lekkich samochodów dostawczych z napędem elektrycznym w Jaworze na Dolnym Śląsku. Wypada tutaj zaznaczyć, że Mercedes w Jaworze od 2019 roku produkuje silniki spalinowe, a akumulatory do aut elektrycznych od 2020 roku. Fabrykę miałem przyjemność odwiedzić w zeszłym roku.
W Jaworze będą powstawać elektryczne samochody dostawcze oparte o nową modułową platformę VAN.EA.
Decyzja o wyborze Jawora to kolejny kamień milowy na drodze do elektromobilności. Ponadto musimy dostosować nie tylko nasze produkty, ale także cały łańcuch wartości – od zakupów przez produkcję i logistykę po sprzedaż – do wymogów przyszłości. Dlatego inwestujemy w całkowicie elektryczną platformę VAN.EA, a tym samym w transformację, mającą nam zapewnić pozycję lidera na rynku aut elektrycznych. Tym samym zabezpieczamy też długoterminowe perspektywy istniejących zakładów Mercedesa w Europie. Mathias Geisen, szef Mercedes-Benz Vans
Ponad miliard euro, tysiące nowych miejsc pracy
Niemiecki producent poinformował, że oprócz zakładów produkujących samochody dostawcze w Niemczech (Düsseldorf i Ludwigsfelde) oraz w Hiszpanii (Vitoria), pojawi się nowy zakład w Jaworze na Dolnym Śląsku.
Firma planuje zainwestować ponad 1 mld euro w latach 2023-2027 w ramach uzgodnionego planu inwestycyjnego na terenie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Invest Park”. W przyszłości w nowym zakładzie ma znaleźć zatrudnienie około 2500 osób.
Podpisano już memorandum z polskim rządem o nowej fabryce w Jaworze, aczkolwiek decyzja o lokalizacji produkcji elektrycznych aut dostawczych i budowie fabryki zależą jeszcze od spełnienia różnych warunków ramowych, w tym przyznania pomocy publicznej.