Firma LG Display pochwaliła się nowymi głośnikami, które po zamontowaniu w samochodzie są prawie „niewidoczne”, a mimo tego mają zapewniać wysoką jakość dźwięku.
„Niewidzialne” głośniki
Przyznam, że dla mnie dobry system audio w samochodzie jest niezwykle ważny. Nie wyobrażam sobie jeździć autem, w którym nie mogę posłuchać ulubionej muzyki w dobrej jakości. W związku z tym zainteresowała mnie technologia, którą zaprezentowali Koreańczycy.
LG Display, znane głównie z produkcji wyświetlaczy, tym razem pokazało Thin Actuator Sound Solution, czyli – jak podkreśla sam producent – nową technologię dźwięku, mająca znaleźć zastosowanie w samochodach. Co ciekawe, rozwiązanie ma zostać wprowadzone na rynek już w pierwszej połowie 2023 roku.
W przeciwieństwie do klasycznych głośników, technologia opracowana przez LG nie potrzebuje cewki drgającej, membrany i magnesu, co pozwala zauważalnie zmniejszyć rozmiar głośnika. Jak więc powstaje dźwięk? Firma informuje o unikalnej technologii, która pozwala urządzeniu wprowadzać w wibracje… panele wyświetlaczy i różne materiały wewnątrz karoserii, aby zapewnić „bogate, wciągające wrażenia dźwiękowe 3D„.
Ma zaledwie 2,5 mm grubości
Zaprezentowany głośnik, który wykorzystuje technologię Thin Actuator Sound Solution, ma wymiary 150 mm x 90 mm, przy czym jego grubość, wynosząca 2,5 mm, to zaledwie 10% grubości konwencjonalnego głośnika.
Tak niewielkie rozmiary sprawiają, że głośnik LG Display może być zamontowany w desce rozdzielczej, podsufitce czy zagłówkach, nie mając zbytniego wpływu na rozmiar tych elementów, a także potrzebując naprawdę mało przestrzeni wewnątrz samochodu. Co więcej, nie są konieczne żadne maskownice, a więc głośnik staje się „niewidzialny” dla użytkownika.
Ponadto firma LG Display chwali się, że wykluczyła stosowanie pierwiastków ziem rzadkich, takich jak neodym (Nd), zwykle stosowanych w konwencjonalnych emiterach dźwięku. Dzięki temu nowy głośnik ma być bardziej przyjazny dla środowiska.
Trudno obecnie stwierdzić, czy rozwiązaniu LG Display uda się w pełni zastąpić klasyczne głośniki w samochodach. Możliwe, że finalnie nowa technologia stanie się po prostu uzupełnieniem dla konwencjonalnych systemów audio, odczuwalnie podnosząc jakość dźwięku.