Asus od dłuższego czasu stawia nie tylko na rozwiązania ARM, ale również na x86 Intela, nawet dla urządzeń z Androidem. Jeszcze kilka lat temu trudno było sobie wyobrazić tablet z Atomem w środku – wydajność oraz energooszczędność tych czipów pozostawiała wiele do życzenia. Wiele w tej kwestii zmieniło się wraz z nadejściem układów Atom Clover Trail.
Platforma Clover Trail+ wykonana zgodnie z architekturą Saltwell (32 nm) zaczęła być szeroko wykorzystywana w wielu budżetowych tabletach z Androidem. Szczególnie w postaci modelu Atom Z2560 i Z2580. W 2014 roku jednak, przestało to wystarczać. Procesory ARM stały się jeszcze tańsze i jeszcze bardziej wydajne, a wsparcie Clover Trail+ kończyło się na Androidzie 4.1. Sytuację tę może zmienić nowa seria Atomów przeznaczona dla urządzeń z tym systemem operacyjnym – Merrifield (Z34XX) i Moorefield (Z35XX). Obie te rodziny 64-bitowych procesorów są wykonane w technologii Silvermont (22 nm) ze wsparciem dla 4 GB pamięci RAM i Androida 4.4.2. Merrifield to rodzina układów dwurdzeniowych (głównie do smartfonów), a Moorefield – czterordzeniowych (stworzonych z myślą o tabletach).
Jednym z pierwszych urządzeń z procesorem Atom rodziny Moorefield (Z3580) ma być Asus MeMo Pad 8. Japoński operator KDDI podał specyfikację tego urządzenia – czterordzeniowe CPU w trybie turbo do 2,3 GHz, 2 GB pamięci RAM, zintegrowane GPU PowerVR G6430 i ekran 1920 x 1200 px (16:10). Na razie wiemy tylko o wersji 16 GB z miejscem na kartę microSD do 64 GB.
W specyfikacji podano również grubość, a właściwie „cienkość” – urządzenie ma mieć zaledwie 7,4 mm i ważyć ok. 305 g. Wewnątrz znajdziemy też baterię 3450mAh, co jest wartością dość przeciętną – tym bardziej ciekawym będzie jak Moorfield radzi sobie z zarządzaniem zasobami i oszczędzaniem energii. Z przodu urządzenia znajdziemy kamerę 1.2 Mpx, na plecach 5 Mpx, a w środku moduły NFC, Bluetooth, WiFi 802.11 a/b/g/n/ac i opcjonalnie radio 4G LTE.
O sukcesie nowego MeMo Pada może zdecydować jego cena, ale oczy wszystkich będą skupione nie na samym modelu, a na jego procesorze. Czy Intel wreszcie stworzył czipy, które mogą namieszać na rynku Androida? Czas pokaże, ale wygląda na to, że lekcje związane z umiarkowanym powodzeniem platformy Clover Trail+ zostały odrobione.