iPhone 13 Pro
(fot. Andrzej Libiszewski, Tabletowo.pl)

Koncerty na żywo w Apple Music i nowe funkcje dla osób z niepełnosprawnościami

Spotify może pochwalić się znacznie większą liczbą użytkowników niż Apple Music, ale usługa z Cupertino staje się coraz atrakcyjniejsza. Niebawem pojawią się w niej koncerty na żywo. Co więcej, firma Tima ogłosiła w zmiany w podejściu do płacenia za subskrypcje, a także zapowiedziała nowe funkcje dla osób z niepełnosprawnościami.

Kolejna ciekawa funkcja dla fanów muzyki

Jak przed chwilą wspomniałem, Apple Music pod względem liczby użytkowników pozostaje w tyle za Spotify. Wynika to z kilku podstawowych faktów – usługa Szwedów wystartowała wcześniej, to ona jest odpowiedzialna za ostatnią dużą rewolucję na rynku muzycznym, dostępna jest na większej liczbie platform i poza ekosystemem Apple oferuje lepszą aplikację.

Oczywiście Spotify ma kilka ważnych plusów względem rozwiązania Apple, ale należy mieć na uwadze, że firma z Cupertino też ma kilka sporych atutów. Po pierwsze, otrzymujemy format bezstratnej kompresji dźwięku. Po drugie, niebawem pojawią się transmisje na żywo z koncertów.

Z najnowszych informacji wynika, że w ramach Apple Music Live jako pierwszy wystąpi Harry Styles. Koncert na żywo będą mogli obejrzeć abonenci w 167 krajach. Warto dodać, że nie będzie wiązało się to z żadnymi dodatkowymi kosztami – całość będzie dostępna w ramach opłacanej już subskrypcji.

Apple Music Live
(fot. Apple)

Co więcej, z tej okazji w usłudze dostępny jest wywiad na temat trzeciego albumu artysty, możliwość wstępnego dodania do biblioteki nowego krążka, a także przygotowano specjalne, powiązane tematycznie playlisty.

Wszystko wskazuje, że koncert będzie można obejrzeć również później, gdybyśmy nie mogli go zobaczyć w czasie transmisji na żywo. Należy oczekiwać, że podobnych koncertów w Apple Music w najbliższym czasie pojawi się więcej.

Zmiany w polityce dotyczącej subskrypcji

W dobie usług, takich jak wspomniane Apple Music czy Netflix lub HBO Max, przejrzystość opłacanych subskrypcji jest niezwykle ważna. Zespół Tima Cooka świetnie zdaje sobie z tego sprawę i zapowiada zmiany, które niebawem trafią do użytkowników iUrządzeń.

Obecnie, gdy cena aktywnej subskrypcji wzrasta, abonenci muszą wyrazić zgodę przed zastosowaniem podwyżki w celu dalszego korzystania z usługi. Apple zwraca uwagę, że takie podejście powodowało niezamierzone przerwy w niektórych usługach, bowiem użytkownicy musieli dodatkowo podjąć kroki w celu ponownej aktywacji subskrypcji – w aplikacji i w ustawieniach na iPhonie i iPadzie lub w App Store na Maku.

Natomiast w ramach nowej polityki, pod pewnymi określonymi warunkami i po uprzednim powiadomieniu subskrybenta, twórcy usług będą mogli wprowadzić wzrost ceny bez konieczności podejmowania działań przez użytkownika i przerywania usługi.

Oczywiście aplikacja z automatycznie odnawianą subskrybcją będzie musiała spełnić nałożone wytyczne. Wzrost ceny nie może wystąpić częściej niż raz w roku, nie może przekraczać 5 dolarów i 50% ceny subskrypcji, a także takie działanie musi być zgodne z lokalnym prawem.

Ponadto w takich sytuacjach Apple zawsze z wyprzedzeniem ma powiadamiać użytkowników o wzroście cen, w tym za pośrednictwem poczty e-mail, powiadomień push i wiadomości w samej aplikacji. Dodatkowo użytkownik otrzyma wskazówki o tym, jak przeglądać, zarządzać i anulować subskrypcje.

Nowe rozwiązania dla osób z niepełnosprawnościami

Dla Apple, co jak najbardziej należy docenić, ważne jest ułatwienie funkcjonowania osobom z niepełnosprawnościami. Już teraz znajdziemy bogaty zestaw odpowiednich funkcji na iPhonie czy Maku, a w nadchodzącej dużej aktualizacji pojawią się kolejne nowości.

Firma zaznacza, że nowe rozwiązania ułatwień dostępu łączą moc sprzętu, oprogramowania i uczenia maszynowego. Przełożyć ma to się na ich wysoką użyteczność i faktycznie mają ułatwić funkcjonowanie niektórym osobom.

Pierwszą z zapowiedzianych nowości jest funkcja Door Detection, która skierowana jest dla dla użytkowników niewidomych lub niedowidzących. Jej zadanie sprowadza się do wykrywania drzwi, co ma pomóc w ich zlokalizowaniu po dotarciu do nowego miejsca i zrozumieniu, jak daleko się znajdują. Co więcej, funkcja opisuje atrybuty drzwi – w tym, czy są otwarte, czy zamknięte, a gdy są zamknięte, czy można je otworzyć przez naciśnięcie klamki czy przekręcenie gałki.

Apple wykrywanie drzwi
(fot. Apple)

Funkcja Door Detection może również odczytywać znaki i symbole wokół drzwi, takie jak numer pokoju lub obecność znaków informujących o ułatwieniach dla osób z niepełnosprawnościami. W działaniu funkcji wykorzystywany jest m.in. LiDAR, aparat i uczenie maszynowe realizowane na urządzeniu.

Drugie rozwiązanie nazywa się Apple Watch Mirroring i przeznaczone jest dla użytkowników z niepełnosprawnością fizyczną i ruchową, którzy mogą polegać na funkcjach pomocniczych, takich jak sterowanie głosowe.

(fot. Apple)

Dzięki temu, że wykorzystywany jest tutaj również iPhone, to dostępne jest wsparcie dla m.in. śledzenia głowy lub zewnętrznych urządzeń z certyfikatem Made for iPhone. W założeniach funkcja została stworzona jako alternatywa dla stukania w wyświetlacz Apple Watcha.

Kolejną nowością jest funkcja Live Captions, która pojawi się na iPhonie, iPadzie i Maku. Dzięki napisom na żywo użytkownicy będą mogli łatwiej śledzić dowolne treści audio niezależnie od tego, czy prowadzą rozmowę telefoniczną lub wideokonferencję czy oglądają seriale w serwisie streamingowym.

Apple napisy na żywo
(fot. Apple)

Dowiedzieliśmy się jeszcze, że w funkcji VoiceOver pojawi się wsparcie dla 20 nowych języków – m.in. bułgarskiego, katalońskiego, ukraińskiego i wietnamskiego.

Wszystkie przedstawione wyżej nowości dla osób z niepełnosprawnościami mają być dostępne jeszcze w tym roku. Zostaną wprowadzone z aktualizacjami systemów operacyjnych.