Fitbit Sense menu
Menu zegarka (fot. Andrzej Libiszewski, Tabletowo.pl)

Nowy smartwatch Fitbit ma pomóc walczyć z naprawdę poważnym problemem

Śmiem twierdzić, że jednym z największych wrogów współczesnego człowieka jest stres. Ten niewidzialny przeciwnik może mieć naprawdę druzgocący wpływ na zdrowie. W związku z tym, cieszy fakt, że Fitbit traktuje to zagrożenie jak najbardziej poważnie.

Interesujący patent na nowy smartwatch

Niedawno pisaliśmy, że firma Fitbit, należąca do Google, niezbyt spieszy się z wprowadzeniem pierwszych smartwatchy działających pod kontrolą Wear OS. Niestety, nawet nadchodzące urządzenia mogą nie działać pod kontrolą systemu operacyjnego opracowanego przez Google.

Z jednej strony ospałość względem Wear OS może być irytująca dla części potencjalnych klientów, ale z drugiej nie oznacza to, że Fitbit spoczął na laurach i teraz zamierza tylko odcinać kupony przy premierach kolejnych generacji swoich smartwatchy. Firma prowadzi bowiem prace rozwoje nad rozwiązaniami, które faktycznie mogą pomóc użytkownikom lepiej kontrolować organizm i prowadzić zdrowszy tryb życia. Dobrym przykładem jest ostatnio odkryty wniosek patentowy.

Jak wynika ze złożonej dokumentacji, nowe urządzenie będzie w stanie pasywnie monitorować poziom stresu w ciągu dnia. Użytkownik będzie mógł przeglądać zebrane dane, a także ma otrzymywać powiadomienia w sytuacjach wysoko podniesionego poziomu stresu.

Fitbit Sense
Fitbit Sense (fot. Andrzej Libiszewski, Tabletowo.pl)

Oczywiście na samym monitorowaniu i ostrzeganiu funkcje smartwatcha mają się nie kończyć. Fitbit zamierza go wyposażyć również w system, który będzie zawierał powiadomienia mające pomóc użytkownikowi w uspokojeniu się i zmniejszeniu poziomu stresu.

Wykorzystany zostanie m.in. czujnik EDA

Patent sugeruje, że firma zamierza wykorzystać aktywność elektrodermalną, a więc zjawiska elektryczne generowane przez skórę i mierzone na jej powierzchni, aby określić poziom stresu u osoby noszącej smartwatcha.

Jak ma to działać? W dużym skrócie, im użytkownik będzie bardziej się pocił, tym lepsze właściwości przewodzące będzie miała jego skóra. Do tego dojdą informacje pochodzące z czujnika tętna – m.in. system rozpozna podwyższony puls, który może towarzyszyć sytuacjom stresowym.

Warto zauważyć, że niektóre urządzenia Fitbit wyposażone są już w czujnik EDA – np. Sense i Charge 5. Niewykluczone jednak, że opisywane rozwiązanie w pełni zostanie zaimplementowane dopiero w nowej opasce fitness lub smartwatchu.

Byłoby całkiem przyjemnie, gdyby funkcja wykrywania poziomu stresu, charakteryzująca się wysoką sprawnością pomiarów, znalazła się w nadchodzącym Google Pixel Watchu. Trudno jednak teraz stwierdzić, czy wyczekiwany smartwatch zapewni takie rozwiązanie.