Już w marcu przyszłego roku, w Polsce nastąpi zmiana sposobu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej. Jako jeden z niewielu krajów Unii Europejskiej, Polska pomoże swoim obywatelom przygotować się do tego niecodziennego ulepszenia.
DVB-T2 już w marcu!
Podobnie jak w innych krajach Europy, w Polsce także zmieni się sposób, w jaki odbieramy naziemną telewizję cyfrową. Jak informuje Serwis Rzeczypospolitej Polskiej, zmiana ze standardu DVB-T/MPEG-4 na DVB-T2/HEVC wynika z konieczności przeznaczenia obecnych pasm na rozwój szybkiego internetu w Unii Europejskiej.
Rada Ministrów przygotowała już nawet pełny harmonogram zmian, jakie będą stopniowo następować w Polsce. Rzućmy okiem na to, kiedy poszczególne regiony, doczekają się standardu DVBT-2/HEVC:
- etap 1: od 28 marca 2022 r. – województwa dolnośląskie i lubuskie;
- etap 2: od 25 kwietnia 2022 r. – województwa kujawsko-pomorskie, pomorskie, wielkopolskie i zachodniopomorskie;
- etap 3: od 23 maja 2022 r. – województwa lubelskie, łódzkie, małopolskie, opolskie, podkarpackie, śląskie, świętokrzyskie;
- etap 4: od 27 czerwca 2022 r. – województwa lubelskie, mazowieckie, podlaskim, warmińsko-mazurskie.
Dofinansowanie zakupu dekodera
Z rządowych badań wynika, że 2,27 miliona gospodarstw w Polsce, nie jest jeszcze gotowych na przyjęcie nowego standardu nadawania cyfrowej telewizji naziemnej. Dlatego też polski rząd dofinansuje zakup takiego dekodera, jednorazowym świadczeniem w wysokości do 100 złotych. Obywatele będą mogli złożyć wniosek o takie dofinansowanie poprzez elektroniczny formularz, tradycyjny wniosek w formie fizycznej, bądź też przez pełnomocnika.
Warto jednak zaznaczyć, że projekt ustawy jest dopiero konsultowany – a co za tym idzie – musi zostać jeszcze przegłosowany przez Sejm, Senat oraz podpisany przez Prezydenta RP, czyli Andrzeja Dudę. Gdy jednak to się stanie, Rada Ministrów z pewnością poinformuje obywateli o kolejnych krokach, wraz z sieciami sklepów RTV, które podejmą współpracę przy obowiązującej ustawie.
Jeżeli zdecydujecie się na zakup wcześniej, pamiętajcie aby zwracać szczególną uwagę na opis produktu. Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na uzupełniający dekoder, czy po prostu wymienimy telewizor, zwracajmy uwagę na oznaczenia DVB-T2 bądź HEVC. Tylko wówczas możemy mieć pewność, iż zakup okaże się prawidłowy.