Przy okazji każdych wyborów politycy starają się jak najlepiej zareklamować, żeby wyborcy na nich głosowali. Kiedy jednak zdobędą już upragniony mandat, raczej niewiele osób interesuje się tym, co wybrany poseł lub posłanka robi przez cztery lata. Aplikacja Sejmomierz.pl pozwoli to sprawdzić.
Dzięki aplikacji Sejmomierz.pl sprawdzisz, co robi poseł, na którego głosowałeś w wyborach
Istnieją sposoby na to, aby sprawdzić, czy dany poseł czy posłanka wypełnia swój mandat zgodnie z deklaracjami, złożonymi w trakcie wyborów, lecz jednocześnie do tej pory nie dało się tego zrobić w przystępny dla każdego zainteresowanego sposób. Najczęściej w mediach słyszy się tylko wybrane nazwiska lub o partiach politycznych jako całości. Właśnie dlatego powstała aplikacja Sejmomierz.pl, aby wyborcy mogli nadzorować pracę wybranych przez siebie posłów i posłanek.
Pieczę nad stroną merytoryczną aplikacji sprawuje Stowarzyszenie 61/MamPrawoWiedziec.pl, które zapewnia, że w „wyjątkowo intuicyjnej formie zebrane zostały najważniejsze informacje na temat aktywności posłów”. Algorytmy automatycznie analizują tysiące danych ze stron sejmowych, dzięki czemu użytkownicy programu otrzymają informację, jak naprawdę pracuje polski Sejm oraz poszczególni posłowie i posłanki. A tych, dla przypomnienia, jest aż 460.
Aplikacja pozwala sprawdzić aktywność każdego jednego. Wystarczy otworzyć przeglądarkę internetową na smartfonie i wejść na stronę sejmomierz.pl. Na głównej stronie od razu widnieje informacja, na ile procent swoich możliwości pracuje polski Sejm, a używając funkcji lupy można sprawdzić aktywność każdego posła i posłanki oraz dodać go do obserwowanych (są oni „zbierani” w osobnej zakładce).
Co więcej, w aplikacji dostępna jest również mapa Sejmu, na której w bardzo przejrzysty sposób przedstawiona jest aktywność posłów i posłanek z podziałem na partie. Możecie być zaskoczeni widokiem, który tam zobaczycie. Ponadto można w niej znaleźć sekcję z ciekawostkami, w której podano na przykład, że na tę chwilę 57 posłów nie zgłosiło żadnej interpelacji, a rekordzistką w ich zgłaszaniu jest obecnie Katarzyna Kretkowska z Koalicyjnego Klubu Parlamentarnego Lewicy (Nowa Lewica, PPS, Razem).