Nowy iPadOS 15, czyli system Apple przygotowany specjalnie dla tabletów, czyni z niego jeszcze bliższego kuzyna Androida. Rozszerzona obsługa widżetów czy multitasking to coś, co znamy przecież z oprogramowania Google.
Widżety na głównym ekranie – coś nowego dla Apple
Użytkownicy Androida znają widżety niemalże od zarania systemu Google. Z kolei Apple broniło się przed nimi bardzo długo. Podczas wydarzenia WWDC 2021, na którym poznaliśmy to, co deweloperzy z Cupertino przygotowali dla użytkowników iPhone’ów i iPadów, wydaje się, że iPadOS 15 zbliżył się do Androida bardziej niż kiedykolwiek.
O ile w iPadOS można było używać widżetów, tak użytkownicy mieli ograniczone możliwości. W iPadOS 15 widżety można umieszczać bezpośrednio na ekranie głównym. Dodatkowo, do paska aplikacji Apple dorzuciło skrót Biblioteki aplikacji. Dzięki niemu, rozwiązanie znane z iOS, będzie dostępne także na tabletach. Znacznie pomoże to w porządkowaniu ekranów i układaniu ikon oraz widżetów w sposób, który będzie bardziej odpowiadał potrzebom użytkowników. Elastyczność znana z Androida nareszcie zawitała do iPadOS.
Wielozadaniowość i dodatkowe funkcje aplikacji
W iPadOS 15 zaszły także pewne zmiany w zakresie wielozadaniowości. Użytkownicy mają teraz dostęp do nowego menu multitaskingu, który można wywołać bez zapamiętywania specjalnego gestu. Po tapnięciu w skrót, ekran zostanie „uwolniony”, by łatwo było wybrać drugą aplikację, która byłaby wyświetlana na podzielonym ekranie. Ponownie, nasuwa to pewne skojarzenia z Androidem, nieprawdaż? Oczywiście Apple egzekwuje tę funkcję tak, że sama staje się teraz wzorem praktyczności dla producentów tabletów na Androidzie i nakładek systemowych.
Jedną z bardziej intrygujących nowości w iPadOS 15 jest funkcja Quick Note. Szybki gest palcem lub rysikiem w górę po ekranie, wywołuje okno notatnika, który działa kontekstowo. Jest „świadomy” tego, co aktualnie znajduje się na głównym ekranie. Na przykład, wywołując notatkę podczas przeglądania internetu przez Safari, w Quick Note pojawi się skrót, dzięki któremu wkleimy do notatki link do aktualnie otworzonej strony internetowej.
Jeszcze inną praktyczną rzeczą – tym razem dla twórców aplikacji – będzie ulepszenie Swift Playgrounds tak, by było można tworzyć apki bezpośrednio na iPadzie. Ponadto, pojawiła się nowa funkcja tłumaczenia, która pozwala użytkownikom wybrać tekst z dowolnego okna (przeglądarki, aplikacji, zdjęcia) i natychmiast go przetłumaczyć. Jak się można tego spodziewać, na razie funkcja ta nie będzie wspierać języka polskiego.
Nie można powiedzieć, że zmiany w iPadOS 15 są przełomowe. Na pewno ulepszą i tak już bardzo dobre wrażenia z użytkowania systemu Apple na tablety. Czekamy zatem na możliwość jego pobrania!