Media społecznościowe, choć naprawdę trudno w to uwierzyć, liczą sobie już kilkanaście lat. Jedno z najstarszych z nich – Twitter – jest z nami już od 15 lat.
Od prostego komunikatora do narzędzia w rękach polityków
Jestem niemal pewny, że założyciel Twittera, wysyłając swoją pierwszą wiadomość o treści Inviting coworkers (słynne setting up my twttr było wiadomością automatyczną) 21 marca 2006 roku, nie miał pojęcia, jak będzie wyglądała jego platforma za następnych 15 lat.
Jack Dorsey, wówczas nikomu nieznany inżynier z San Franciso, wymyślił prosty komunikator internetowy, służący do przesyłania krótkich wiadomości tekstowych. To, co było dalej, stało się jednym z najważniejszych filarów rozwoju mediów społecznościowych na całym świecie.
Współcześnie platforma szczyci się setkami milionów użytkowników, w tym najbardziej wpływowych ludzi na całym świecie. Od popularnych dziennikarzy, przez sportowców, aktorów po rządzących największymi mocarstwami. Dość powiedzieć, że najpopularniejsze konto należy do byłego prezydenta Stanów Zjedocznonych – Baracka Obamy (130 milionów obserwujących). Niezwykłą popularnością cieszą się również konta Lady Gagi, Taylor Swift, Cristiano Ronaldo, Rihanny, Katy Perry i Justina Biebera.
Jedno z najsłynniejszych kont w historii platformy należało do innego z prezydentów USA – Donalda Trumpa, którego wpisy nierzadko trafiały na pierwsze strony gazet i najważniejsze miejsca na łamach portali internetowych. Liczące 88 milionów konto zostało jednak usunięte przez zarządzających platformą, w wiadomych okolicznościach.
Najszybsze źródło informacji?
Obecnie Twitter wykorzystywany jest, między innymi, do bardzo szybkiego przekazywania najistotniejszych informacji. Zanim dana informacja zdąży zostać opublikowana przez największe media, na Twitterze cieszy się już sporą popularnością.
W Polsce z Twittera korzysta, między innymi, Ministerstwo Zdrowia do publikacji dziennych statystyk dotyczących pandemii SARS-CoV-2. Wpisy, takie jak ten poniżej, ukazują się codziennie od marca 2020 roku:
Sukces tkwi w prostocie
Jaka będzie przyszłość Twittera? Wiele wskazuje na to, że jego popularności jeszcze przez długi czas nie zagrozi żadna inna platforma. Co istotne, dzieje się tak mimo że twórcy pozostają raczej oszczędni w dodawaniu nowych funkcji. Obecnie planowane jest, między innymi, wdrożenie możliwości edycji opublikowanego wpisu, jednak tylko przez kilka sekund.
Twitter to jednak nie tylko pasmo sukcesów. Portal, przez 15 lat istnienia, zbierał również opinie krytyczne. Wiele z nich dotyczyło, między innymi, dostępności tylko jednej reakcji na publikowane wpisy – polubienia. W przeciwieństwie do Facebooka, na Twitterze można używać wyłącznie serduszek. W praktyce zdarza się, że wywołuje to sporo niezręczności. Dla przykładu, najpopularniejszy pod względem reakcji wpis informuje o…śmierci Chadwicka Bosemana. Zebrał on 7,4 miliona polubień, zdecydowanie wyprzedzając wpisy Joe Bidena i Baracka Obamy.
Korzystając z okazji, zapraszamy do śledzenia oficjalnego profilu Tabletowo.pl, właśnie w serwisie Twitter.