Programiści, tworzący oprogramowanie na Androida i korzystający z oficjalnego sklepu Google Play, wkrótce będą mogli skorzystać z odczuwalnie mniejszej prowizji. Firma z Mountain View szykuje pozytywne zmiany z naliczania rachunków.
Mniejsza prowizja w sklepach z aplikacjami
Jak mogliśmy się wcześniej dowiedzieć, pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 zauważalnie podniosła zyski z App Store i Google Play. Użytkownicy smartfonów i tabletów zaczęli po prostu pobierać więcej aplikacji i gier, a także więcej wydawać na cyfrowe zakupy. Oczywiście wzrosty były obserwowane już wcześniej, ale w ciągu ostatniego roku skok zysków był naprawdę spory.
Należy mieć jednak na uwadze, że ogólne zwiększenie zysków niekoniecznie musi oznaczać, że każdy twórca skorzystał z tego trendu. Dotyczy to szczególnie mniejszych deweloperów, którzy nawet przy zachowaniu wcześniejszych przychodów, mogli mieć problemy w związku z różnymi obostrzeniami i wyhamowaniem zakładanego planu rozwoju oprogramowania.
Na szczęście, po Apple, Google wyszło z własną inicjatywą, która w założeniach ma pomóc deweloperom, a także zachęcić ich do tworzenia oprogramowania. Firma szykuje odczuwalna obniżkę pobieranej prowizji.
Google Play – mniejsze prowizje dla twórców oprogramowania
We wpisie opublikowanym na oficjalnym blogu Google możemy przeczytać, że firma zmniejszy z 30% do 15% opłaty za obsługę, które Google Play otrzymuje, gdy deweloper sprzedaje cyfrowe towary i usługi.
Warto zaznaczyć, że obniżka opłat dotyczy pierwszego miliona dolarów przychodów rocznie. Zacznie ona obowiązywać od początku lipca 2021 roku i wpłynie na ogromną liczbę twórców aplikacji. Google twierdzi bowiem, że ze zmian skorzysta 99% deweloperów na całym świecie.
Zaoszczędzone pieniądze będą mogły zostać przeznaczone m.in. na zatrudnienie programistów, poszerzenie działań marketingowych, zwiększenie pojemności serwerów i wiele innych działań. Jak najbardziej powinno to pomóc mniejszym zespołom podczas obecnie panującej pandemii koronawirusa SARS-CoV-2.
Szczegóły dotyczące zmian w Google Play zostaną podane w nadchodzących miesiącach. Niebawem powinniśmy więc poznać bardziej szczegółowe informacje, a w już niedalekiej przyszłości najpewniej dowiemy się, jak faktycznie obniżka wpłynęła na wielu twórców oprogramowania.